V Gančanih so se že v času 100. obletnice postavljanja “Majoša” odločili za postavitev večnamenskega objekta, v katerem bi postavili stalno zbirko tega specifičnega dogodka
Običaj izvira iz obdobja po prvi svetovni vojni. Takrat so mladeniči, ki so se srečno vrnili z bojišč, v zahvalo Mariji za varstvo prvič postavili okrašeno brezovo drevo. Pri tem so jim pomagala vaška dekleta.
Letos je Krajevna skupnost Gančani kot partner uspela s prijavo na razpisu in v okviru projekta “LAS Pri dobrih ljudeh” prejela odobrena sredstva za izvedbo. V turističnem objektu, ki bo stal neposredno ob prostoru vsakoletne postavitve “Majoša”, bo urejena stalna zbirka izdelovanja okraskov za okrasitev “Majoša”, opisani bodo mejniki, ki so nastali v 102 letih zgodovine postavitve “Majoša” ter zgodovinski razvoj kraja in tu živečih vaščanov.
Cilj izvedbe projekta je izboljšati turistično privlačnost območja z izkoriščanjem kulturnih in naravnih danosti.
Turisti so v preteklosti prihajali na to območje v obliki organiziranih skupin, pri čemer so bili omejeni na tiste lokacije, ki jih je izbral organizator potovanj. Tovrstni turizem je v zatonu in v duhu trenutnih razmer so se odločili razvoj turizma usmeriti v bolj odgovoren odnos do lokalnega življenja in domačinov. Turist v bodoče več ne bo prikrajšan za obisk in odkrivanje skritih biserov, ki jih organizator potovanj ne vključi.
S poudarkom na manj poznani kulturni dediščini želijo partnerji v projektu oplemeniti turistične produkte tudi z e-mobilnostjo, kulinarično ponudbo lokalnih produktov, doživetjem z virtualno realnostjo, prostori počitka v parkih ter ustreznimi informacijami. Z izvedbo projekta želijo zagotoviti vse elemente celostnega turističnega produkta, ki obiskovalcu ponudi lokalno, avtentično in edinstveno izkušnjo mikrodestinacije.
Povezava prenovljene dediščine ter njihova kvalitetna in drugačna interpretacija skozi nove pristope bo v ospredje postavila trajnostno mobilnost turista, pozivala ga bo k uporabi e-kolesa, tudi skozi izposojo e-koles v vseh urbanih središčih območja.
S pomočjo projekta bodo skozi vlaganje v obnovo, kvalitetno interpretacijo in povezovanje manj znane kulturne dediščine, postopoma izboljšali privlačnost in obiskanost destinacije ter posledično izboljšati življenjske razmere prebivalcev na tem območju.
Skupna vrednost izvedbe aktivnosti v Gančanih je ocenjena na cca. 55.000€, sofinancerski delež s strani EKS znaša 80%, preostanek sredstev bo zagotovljenih iz proračuna Občine Beltinci oz. Krajevne skupnosti Gančani.