Električni distributer ELES objavlja dnevne podatke o virih električne energije. Grafični prikazi energetskega “miksa” so dobrodošel doprinos k debati o prihodnosti slovenske energetske oskrbe.
Včerajšnji dan je bil popoln za produkcijo “solarne” električne energije, vendar so solarni viri energije k celodnevni oskrbi z električno energijo pripomogli zgolj v 14-ih odstotkih, najbolj opoldne. V nadaljevanju dneva so se zmanjševali, in sicer vse do 21. ure, ko solarnih virov energije v “miksu” ni bilo več mogoče zaznati.
Kot je razvidno z grafa, hrbtenico slovenske oskrbe z energijo predstavlja NEK oz. jedrska energija, ki je dosegljiva neodvisno od vremenskih razmer.
Sonce je nestabilen vir energije
Prikaz včerajšnjega “miksa” ponazarja, koliko elektrike je mogoče ta trenutek v Sloveniji proizvesti s solarnimi viri energije. V primeru slabega vremena je solarni doprinos lahko še veliko manjši, denimo, 13. julija, ko je Slovenijo zajela nevihta s točo. Tedaj bil doprinos sončnih virov k dnevni oskrbi z elektriko zgolj 11-odstoten. Tistega dne je jedrska energija proizvedla 38 odstotkov energije, hidroelektrarne pa 35 odstotkov.
Še huje je v zimskih mesecih, ko kratki in manj sončni dnevi drastično zmanjšajo efektivnost solarne energije. Prvi dan letošnjega leta je solarna energija prispevala pičle 3 odstotke električne energije, kot je razvidno s spodnjega grafa.
Zadnje neurje, ki je pustošilo po Sloveniji 13. julija, je najboljši način prikaza slabe odpornosti solarnih celic na poškodbe.
Na opustošenje, ki ga je za sabo pustila toča v Slovenski Bistrici, so se odzvali zagovorniki jedrske energije Jedrska.si, ki so na svojem profilu X zapisali: “Kljub vse bolj nestabilnemu vremenu bi nekateri celotno energetiko zasnovali na virih, ki so odvisni od vremena. Je to res pametno?”
S. K.
vir: Nova 24