Že od katastrofalne debate predsednika Bidena s republikanskim kandidatom Trumpom, so se v demokratski stranki kopičili pozivi predsedniku Bidenu, naj odstopi od kandidature. Pozive so začeli velmožje stranke ter veliki finančni podporniki, pridružili pa so se jim tudi demokratom naklonjeni mediji in politični komentatorji. Po zadnjih anketah je skoraj dve tretjini članov demokratske stranke menilo, da bi se moral Biden umakniti “v dobro stranke”. Zadnje ankete so tudi kazale, da Biden praktično ne more premagati Trumpa.
Biden je torej sporočil svoj umik in podprl podpredsednico Kamalo Harris kot novo kandidatko stranke za novembrske volitve. Problem pa je v tem, da ima Harrisova še nižjo podporo kot Biden in je tudi v stranki precej nepriljubljena oziroma ima zgolj malo dejanskih privržencev. V tekmi za republikansko nominacijo 2020 je Harrisova zelo hitro odstopila, saj je ni v nobeni zvezni državi podprlo več kot dva odstotka članov demokratske stranke. Njena štiri leta kot podpredsednice pa so bila v glavnem neopazna in še tisto redko, česar se je lotila, denimo ureditve kaosa na ameriški južni meji, ji je spektakularno spodletelo.
Demokratska stranka pa se sooča s še enim problemom. Bidena so v procesu nominacije skorajda soglasno potrdili v volilnih procesih stranke po zveznih državah. Uradno je zmagal z 87 odstotno podporo članov demokratske stranke in glede na pravila bodo morali delegati podpreti njegovo nominacijo na strankarski konvenciji čez mesec dni. Razen, če ne bodo demokrati tik pred zdajci popolnoma spremenili ves proces nominacije, ki bi omogočil, da razveljavijo ves dosedanji proces nominacije ter imenujejo novega kandidata. To pa bi lahko pripeljalo celo do tožb in sodnih postopkov, prepovedi in blokad imenovanja novega kandidata, zagotovo pa bi katastrofalno vplivalo na že tako razklano demokratsko stranko.
Bogdan Sajovic
vir: Nova 24