RTV v poročanju o konfliktu med Izraelom in Hamasom v Gazi zdaj že kontinuirano uporablja izraz “izraelska genocidna vojna v Gazi”, kot splošno oznako vojne. Poudariti je potrebno, da je takšen izraz neprimeren že zaradi ohranjanja nepristranskosti, poleg tega o genocidu odločajo sodišča in ne vrednostne sodbe novinarjev, ki niti nimajo zadostnega o mednarodnem pravu. Kdo je avtor prispevka in ali je urednik pred objavo prispevek pregledal, smo vprašali RTV, kako bodo ukrepali na to “ponavljajočo” napako pa smo vprašali Društvo novinarjev Slovenije, ki naj bi skrbeli, da avtorji novinarskih besedil in prispevkov spoštujejo etična in profesionalna pravila, ki so zbrana v Kodeksu novinarjev Slovenije. Takšni izrazi pa so vsekakor kršenje omenjenega kodeksa.
Kot je poudaril slovenski znanstvenik, urednik in novinar dr. Sašo Dolenc je uporaba nevtralnih izrazov v novinarskem poročanju ključnega pomena za ohranjanje nepristranskosti in zaupanja javnosti, še posebej v primeru javne RTV. Takšno poimenovanje (“genocidna vojna”) je namreč izraz politične in ideološke pristranskosti. “V kontekstu vojn se zato običajno uporabljajo splošno sprejeti in nevtralni izrazi, kot na primer “vietnamska vojna” namesto “ameriška imperialistična vojna v Vietnamu” ali “bosanska vojna” namesto “srbska etnična čistka v Bosni.”
Novinarji igrajo ključno vlogo pri oblikovanju javnega mnenja in so zato odgovorni za zagotavljanje natančnih in nepristranskih informacij. Preverjanje dejstev je temeljno načelo novinarstva, še posebej pri uporabi izrazov, ki imajo lahko velike pravne in moralne posledice, kot je “genocid”, še dodaja urednik in novinar.
Genocid ni beseda, ki jo novinarji lahko po svoji presoji uporabljajo
Poročanje RTV je že od pričetka terorističnega napada 7. oktobra na Izrael pristransko in očitno na strani Hamasa. Hitri so v obsodbi izraelskih napadov in naštevanju žrtev, ne poroča pa tudi, da Hamasovi teroristi civiliste uporabljajo kot živi ščit. Se skrivajo v šole, bolnišnice, mošeje, katere Izrael napada.
V zadnjem prispevku o izraelskem napadu na šolo v Gazi, so napad označili, da je to “največji masaker ob začetka izraelske genocidne vojne, kjer je umrlo skoraj sto ljudi”. A so izraelske oblasti opozorile, da se je v prostoru skrivalo poveljstvo Hamasa, ki je uporabilo civiliste (ponovno) kot živi ščit. Tudi to je razlog, da ta izraz nikakor ni primeren, saj ne gre za pobijanje civilistov iz genocidnega razloga (torej sistematično uničevanje narodnostne/verske skupine z namenom uničiti to skupino), temveč za napad na teroriste, ki so zakrivili teroristično dejanje 7. oktobra.
Uporaba izrazov, kot je “genocidna vojna,” v novicah ni primerna, saj novinarsko poročanje temelji na predstavitvi preverjenih dejstev, ne na izražanju mnenj. Tovrstna terminologija je primerna zgolj v komentarjih, analizah ali mnenjskih prispevkih, kjer je jasno, da avtor izraža svoje osebno stališče ali interpretacijo dogodkov, je še kritično izpostavil Dolenc. “Pomembno je poudariti, da to stališče o uporabi nevtralnega poimenovanja pri novinarskem poročanju nima nobene zveze s tem, ali se v Gazi dejansko dogaja genocid ali ne. Gre izključno za vprašanje novinarske etike in odgovornosti do občinstva, saj mora poročanje temeljiti na preverjenih dejstvih in uravnoteženosti”.
Z uporabo nevtralnega jezika in predstavitvijo več perspektiv se ohranja profesionalnost, kredibilnost in zaupanje v medij, ki pa ga RTV nima. “To je še posebej pomembno pri poročanju o občutljivih temah, kot so vojne in konflikti, kjer je nujno, da novinarji ostajajo nepristranski in se osredotočajo na dejstva ter uradne izjave”, je povedal Dolenc.
Sicer pa “pobijanje žensk in otrok” izgleda takole: