“Danes sem v skladu z Uredbo (ES) št. 1049/2001, ki javnosti zagotavlja pravico do vpogleda v interne dokumente javnega značaja, od Evropske komisije zahteval objavo vseh dokumentov postopka imenovanja slovenskega komisarja,” je zapisal evropski poslanec.
Kot je pojasnil v objavi na družbenem omrežju X, je to storil zaradi velikega pomanjkanja informacij v slovenski javnosti v zvezi s postopkom imenovanja novega slovenskega komisarja ter zaradi nerazkritja uradnih dokumentov s strani vlade Roberta Goloba. Prepričan je, da to še dodano krepi nezaupanje v postopek imenovanja.
“Od Evropske komisije formalno zahtevam objavo vseh dokumentov, povezanih z letošnjim imenovanjem slovenskega komisarja, ki so bili izmenjani med Evropsko komisijo in Vlado Republike Slovenije. Posebej zahtevam objavo pisma predsednice Evropske komisije z dne 5. 9. 2024. Pravico javnosti do vpogleda v te dokumente, ki je zagotovljena v Pogodbi o delovanju Evropske unije, Listini Evropske unije o temeljnih pravicah ter Uredbi (ES) št. 1049/2001, je potrebno spoštovati, saj to prispeva k večji preglednosti in transparentnosti postopka, ki ga izvaja Evropska komisija,” je zapisal.
Vesel: Žrtev Goloba in identitetne politike
Spomnimo, predsednik vlade je že pred evropskimi volitvami oznanil, da bo slovenski kandidat za evropskega komisarja Tomaž Vesel. Namigi, da mu komisarsko mesto morda ni usojeno, so se razširili po Veselovem pogovoru s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen. Ta je po izvolitvi za predsednico EK pozvala voditelje držav, naj za komisarska mesta imenujejo kandidate obeh spolov. Ker do tega ni prišlo, je predsednica EK začela izvajati pritisk na manjše članice EU, naj spremenijo svojo izbiro. Golob je prejel pismo, vsebine katerega ne poznamo, temu pa je sledil Veselov odstop. Prevladale so ocene, da je bil Vesel pravzaprav “odstopljen”, namesto njega pa je bila za kandidatko izbrana sporna Marta Kos.
Pritisk, ki ga izvaja predsednica Evropske komisije na nekatere države članice, še dodatno utrjuje poglede, da postaja Evropska unija vse bolj centralizirana oz. da vse bolj drzno posega v pristojnosti držav.
Boj za transparentnost Evropske komisije
Pismo, ki ga je von der Leynova posredovala Golobu, pa še zdaleč ne predstavlja prvega primera vpletanja EK v slovenske notranjepolitične, celo sodne procese. Spomnimo, evropska komisarka Věra Jourová je obiskala slovensko ustavno sodišče v času, ko je to presojalo izrazito sporno novelo zakona o RTV, ki je omogočila popolno uzurpacijo javnega zavoda s strani politične levice. Milan Zver tudi v tem primeru zahteva popolno razkritje dokumentacije, povezane z njenim obiskom. Ključni deli so namreč še vedno cenzurirani.
vir: Nova24, Ž. K.