Na vrhu EPP v Berlinu je Slovenija prvič uvrščena na seznam držav, ki so problematične z vidika vladavine prava. Nihče ni nasprotoval, niti Ursula, ki nas nima prav rada. To je VELIK premik glede na situacijo v prejšnjem mandatu EU. Tudi sicer je v obeh sprejetih dokumentih veliko pozitivnih premikov. Je pa tudi nekaj nebuloz, ki so tam ostale zaradi kompromisov. Velja poudariti ta premik. Reakcije levakov bodo hude, kajti EPP je ključ do večine za pritisk na aktualno SLO vlado tudi z resolucijo EP in reakcijo EK. Seveda pa bodo levaki uporabili Marto Kos za blažitev učinka včeraj sprejetega dokumenta.
V Berlinu 17. in 18. januarja poteka dvodnevno srečanje voditeljev članic Evropske ljudske stranke. Vrh sta gostila vodja CDU Friedrich Mertz in predsednik EPP Manfred Weber, udeležili pa sta se ga predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen ter predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola. Slovensko demokratsko stranko je zastopal njen predsednik Janez Janša.
Glavne točke srečanja so evropska varnost, migracije, omejevanje birokracije, gospodarska konkurenčnost EU in odnosi z ZDA pred ponedeljkovo inavguracijo Donalda Trumpa. V okviru tega je bilo sprejetih več pomembnih dokumentov, ki so korak v pravo smer, ter nekaj manj dobrih, ki so plod kompromisov.
Od pomembnejših premikov gre omeniti tudi dejstvo, da je bila Slovenija pod vlado Roberta Goloba prvič uvrščena na seznam držav, ki so problematične z vidika vladavine prava, čemur ni nasprotovala niti predsednica komisije von der Leyen. Slovenski problemi bodo torej prešli pod lupo Evropskega parlamenta in Evropske komisije, kar pomeni velikanski premik, ki bo nedvomno naletel na burne odzive slovenske medijsko-politične scene. Pričakujemo lahko tudi aktivacijo komisarke Marte Kos, ki bo skušala posledice kar se da ublažiti.
Več o dogajanju na vrhu EPP je povzel Janez Janša na omrežju X:
Evropska ljudska stranka je na srečanju voditeljev v Berlinu prepoznala tudi hujše kršitve vladavine prava v Sloveniji. Zavezuje se k zaščiti demokracije in vladavine prava in evropske institucije poziva k ukrepanju. V Evropski ljudski stranki, ki ima v Evropski komisiji 14 komisarjev in večino v Evropskem svetu, sicer že nekaj časa poteka razprava o Sloveniji, predvsem zaradi:
- spolitiziranega sodstva (primer Patria, Radonjić, STA, ukradena judovska vila …),
- ponovne zlorabe sodstva v politične namene tik pred volitvami (Trenta),
- podrejanja medijev s pomočjo ustavnega sodišča, novele zakona o RTV in zadnje medijske zakonodaje,
- kršenja poslovnika in načel parlamentarne demokracije (preprečevanje postopkov za izvedbo referendumov, kratenje svobode govora opoziciji v državnem zboru).
Skrajni čas je, da tudi evropske institucije v okviru svojih pristojnosti odločno ukrepajo v pravo smer in pomagajo zaščititi vladavino prava, svobodo govora ter demokratične procese v Sloveniji.
vir: nova 24