Vlada nima podatkov, koga plačujejo za zasluge, poslali so me na ZPIZ, slednji me je napotil nazaj na vlado

Ljubljana, Zpiz. Konstitutivna seja sveta Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije.

Predlagalo so mi, naj podatke zahtevam od Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ), ki mora na vladi dodeljene privilegije izplačevati. Moj predlog, naj sami od tam pridobijo podatke, če jih res nimajo, in zagotovijo javnosti pomembne informacije, jih ni premaknil. Zaradi tega sem na koncu za spisek 136 prejemnikov vladnega dodatka za posebne zasluge, ki srečnežem zagotavlja, za kar niso nič plačali v ZPIZ, zaprosil še ZPIZ.

Od tam so mi včeraj odgovorili, da niso pristojni odgovoriti in me napotili, da naj vprašam vlado, podatke o imenih in priimkih prejemnikov vladnega pokojninskega privilegija za posebne zasluge, pa naj iščem tudi po objavah v uradnih listih v zadnjega pol stoletja. Tako so odgovorili:

Vsi odgovori vlade in ZPIZ so bili brez imena in priimka podpisnika odgovora. Anonimke, torej. Vsebinsko pa je odgovor ZPIZ nekorekten, ker ne navaja razloga zavrnitve v morebitni tajnosti ali neobstoju podatkov. Iz uradnih listov pa ni mogoče ugotoviti, kdo vse je dobival dodatek leta 2022, ker ni mogoče vedeti, kateri prejemniki so že umrli. In tudi ne, v katerih primerih je ZPIZ dodelil dedovanje pravice do izjemne pokojnine družinskim članom, kar po pojasnilih iz vlade tam počnejo po popravkih pokojninske zakonodaje. Zakon o dodatkih k pokojninam za zaslužne (ZIPO) iz leta 1974 pravi, da o dodelitvah družinskim članom sicer lahko odloči vlada, a mora to javno objaviti. Avtomatičnega dedovanja na ZPIZ pa v ZIPO ni, še manj tajnega dedovanja. Objav dedovanj v uradnem listu ni opaziti.

Leta 2022 je 136 privilegiranih po podatkih letnega poročila ZPIZ dobilo 918.941 evrov vladnih doplačil za posebne zasluge. Povprečno je vlada vsakemu tisto leto podarila 6.757 evrov. Na mesečni ravni 563 evrov dodatka po ZIPO.

Izmikanje odgovoru in pošiljanje novinarja sem in tja, kaže na prikrivanje podatkov, ki bi morali biti javnosti dostopni, saj gre za politično določen privilegij, ki se plačuje iz denarja davkoplačevalcev. Hkrati pa dogajanje zelo verjetno kaže slabo vest zaradi zlorabljanja oblasti za dodeljevanje velikanskih vsot denarja vseh posameznikom, ki to uslugo vračajo s političnim aktivizmom. Tak primer sta Svetlana Makarovič, ki ji vsi ljudje privilegij 90 odstotkov najvišje pokojnine plačujemo že četrt stoletja in Boris A. Novak, ki mu najvišjo mogočo pokojnino doplačujemo zadnja leta, privilegij mu je na predlog Aste Vrečko dodelila vlada Roberta Goloba. Za oba sem dodelitev že pred časom sam našel v uradnem listu. V normalni državi bi vlada predstavila imena in priimke in tudi točne zneske, ki jih posameznikom podarja vsak mesec. Kot je točno vsoto mogoče brez težav vsak mesec dobiti za nekdanjega predsednika republike Milana Kučana pri predsednici republike. Kučan dobiva podoben politično določen dodatek k pokojnini kot privilegirani kulturniki.

Svetlana Makarovič, Jaša Jenull, Boris A. Novak po državni proslavi na odru

 

Ker vlada (pa tudi ZPIZ) očitno namerno onemogoča dostop javnosti do podatkov, ki so pomembni za javno razpravo in odločanje ljudi o javnih zadevah, tudi na volitvah in referendumih, sem se zaradi odgovora ZPIZ pritožil informacijski pooblaščenki, kjer sem podoben postopek prej že sprožil tudi proti vladi, ki ni odgovarjala in me je pošiljala po odgovore na ZPIZ.

Posebnega učinka ni pričakovati, informacijska pooblaščenka običajno bolj skrbi za skrivanje podatkov pred javnostjo kot kaj drugega.

A tudi to je prav videti in oceniti.

Peter Jančič

 

(demokracija)