Poslanec SDS Rado Gladek je v zvezi z delovanjem preiskovalne komisije o ugotavljanju domnevnega finančnega izčrpavanja podjetja Gen-I, domnevno spornih praks v zvezi s podjetjem Star Solar, domnevno nezakonitega financiranja politične stranke Gibanje Svoboda in domnevno nezakonitega financiranja volilne kampanje Gibanja Svoboda, spomnil, da je bila 23. maja potrjena sestava in predsednik preiskovalne komisije. Isti dan je pet članov komisije vložilo zahtevo za sklic nujne seje, ki pa je takrat potrjeni predsednik Tomaž Lah ni sklical v 14-dnevnem poslovniškem roku.Tako je po besedah Gladka šele 12. junija potekala prva nujna seja preiskovalne komisije z dvema točkama dnevnega reda- konstituiranje komisije in dogovor o delu. “Po končani prvi točki smo člani komisije iz vrst SDS vložili predloga dokaznega sklepa in predloga sklepa o izvedbi pripravljalnih preiskovalnih dejanj. V dokaznem sklepu smo navedli seznam prič, ki bi jih želeli zaslišati, in med njimi je bil tudi predsednik komisije Lah”, je pojasnil Gladek in dodal, da Lah zaradi tega ne more biti več niti član niti predsednik komisije.
Ker je Lah njihov predlog zavrnil, člani komisije iz vrst SDS na nadaljevanju seje niso sodelovali. “Kot podpredsednik komisije, še isti dan z dopisom seznanim predsednico Mandatno-volilne komisije (MVK) Janjo Sluga, da gospod Lah ni več predsednik komisije. Predsednico sem pozval, da izpelje vse formalne postopke za imenovanje novih članov komisije in tako omogoči njeno nemoteno delovanje”, je pojasnil in dodal, da je bila dopis poslan na podlagi 2. odstavka 3. člena Zakona o parlamentarni preiskavi. 17. junija letos je vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec vložila zahtevo za sklic MVK-ja, kar je predsednica MVK 21. junija zavrnila. 24. junija je bila ponovno poslana zahteva za sklic nujne seje MVK.Gre za atentat na demokracijo
Glede na to, da tako Lah kot tudi predsednica MVK ignorirata vse njihov zahteve za vzpostavitev normalnega delovanja komisije, je Gladek kot podpredsednik te komisije, 9. julija strokovnim službam komisije osebno predal dokument sklica 2. nujne seje preiskovalne komisije. Komisijo je sklical za danes, 15. julija ob 9. uri, s točko dnevnega reda – dogovor o delu. “Dokument sklica meni osebno ni viden v sistemu, službe Državnega zbora RS pa ne poskrbijo za tehnično izvedbo seje”, je poudaril in dodal, da je Lah 10. julija poslal dopis, da je njegov sklic kot podpredsednika brezpredmeten in potem je 11. julija sklical prvo redno sejo preiskovalne komisije za 18. september. “Glede na navedeno gre za kršenje Zakona o parlamentarni preiskavi, poslovnika o parlamentarni preiskavi in poslovnika DZ z namenom zavlačevanja in onemogočenja dela preiskovalne komisije.”
Ocenil je, da gre “očitno za atentat na demokracijo”, zaradi česar so v petek, 20. julija, na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani in policijo naznanili sum storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic oziroma kaznivega dejanja nevestnega dela v službi poslanca Gibanja Svoboda Tomaža Laha.
Avtoritarni Svobodnjaki ne spoštujejo več nobenih aktov
“Pod vodenjem države in tudi tega parlamenta s strani avtoritarne stranke Gibanje Svoboda nobeni zakoni ne veljajo več, nobeni poslovniki ne veljajo več, ne samo poslovnik DZ, ampak tudi poslovnik parlamentarne preiskovalne komisije”, je povedal poslanec Mahnič in v zvezi z Lahom izpostavil, da ta še vedno nezakonito zaseda položaj predsednika komisije, kar je “seveda nelegalno, v nasprotju z zakonom in kar predstavlja zlorabo uradnega položaja in nevestnega dela v službi“.
“Tomaž Lah neprepričljivo odgovarja na vse očitke. Tomaž Lah ne pozna zakona o parlamentarni preiskavi. Tomaž Lah ne pozna poslovnika o parlamentarni preiskavi. Srčno upam, da je temu tako, kajti bojim se izreči stavek, da Tomaž Lah vse to pozna, pa vse to zavestno krši”, je povedal Mahnič in dodal, da je po njihovo možno eno ali drugo, mogoče pa je tudi, da tega ne dela po svoji volji. Po besedah Mahniča se je potrebno zavedati, da je Lah nadomestni poslanec in v Državni zbor RS ni bil izvoljen. Tukaj je namreč namesto Barbare Kolenko Helbl, ki je trenutno generalna sekretarka vlade. “Kadarkoli se lahko zgodi, da v kolikor Lah ne uboga volje Roberta Goloba, da ga Golob vrže čez rami in Kolenko Helbl pošlje nazaj v parlament, kar pa pomeni, da Lah ni več poslanec, saj mu mandat nadomestnega poslanca preneha. Zato on dela vse to, kajti cilj je samo eden- zaščititi Roberta Goloba, Star Solar, Gen-i in pa seveda zaščititi stranko Gibanje Svoboda, kajti to se lahko naredi samo tako, da se onemogoča delo parlamentarne preiskovalne komisije”, je poudaril.Lah je v nasprotju s samim seboj
V nadaljevanje tiskovne konference je Mahnič spregovoril o tem, kako je Lah v nasprotju s samim seboj. “Ko smo takoj, ko je bila komisija ustanovljena, podali zahtevo za sklic izredne seje komisije, tega ni upošteval. Njegov odgovor je bil, da komisija še ni bila konstituirana in da zaradi tega našega sklica ni upošteval. Ko smo v trenutku konstituiranja sklica vložili tretjinsko zahtevo za 70 prič in pa za izvajanje določenih preiskovalnih dejanj, pa je rekel, da tega na tej seji ne more upoštevati, ker bi morali to vložiti en dan prej do 12. ure. Ja, kako ljuba duša, še si 10 minut nazaj rekel, da takrat preiskovalna komisija še ni bila ustanovljena!?”, je pojasnil Mahnič.
“Kako bi Lah lahko upošteval dokument, ki bi prišel na preiskovalno komisijo, ko pa dokazano enega dokumenta, to je zahteva za sklic seje, ni upošteval. Se pravi Lah se spreneveda, izigrava zakonodajo, krši zakonodajo, laže vsem, zato da ščiti Goloba in pa Gibanje Svoboda. V SDS pa se držimo zakona in tudi poslovnika”, je izpostavil Mahnič in dodal, da so iz tega razloga v skladu s 12. členom poslovnika preiskovalne komisije vložili tako imenovano tretjinsko zahtevo. “V trenutku, ko je Lah na prvi seji prebral, s tem je bila preiskovalna komisija konstituirana. Naš strokovni sodelavcev je v glavno pisarno vložil tretjinsko zahtevo, prav tako smo jo ob naslednji točki dali na mizo- dogovor o delu- in poslovnik je jasen”, je pojasnil in dodal, da mora preiskovalna komisija opraviti pripravljalna preiskovalna dejanja, obvestiti javnost o opravljenih pripravljalnih preiskovalnih dejanjih, postaviti vprašanja državnim organom v zvezi s parlamentarno preiskavo ter sprejeti in izvesti dokaze. To je zaslišanje prič, če to zahteva najmanj tretjina članov preiskovalne komisije. “To je zahtevalo pet poslancev od štirinajstih, kar je več kot tretjina”, je bil jasen.
Zakon o parlamentarni preiskavi je jasen
Po besedah Mahniča je vložena tretjinska zahteva enakovredna rezultatu glasovanja. Spomnil je, da ko je sam na preiskovalni komisiji o SDS in nekaterih medijih postal priča, je po izglasovanem sklepu vstal in šel iz dvorane. “Lah pa je še kar naprej vodil sejo parlamentarne preiskovalne komisije. Zakon o parlamentarni preiskavi je jasno napisan, da v preiskovalni komisiji ne sme sedeti poslanec, če je preiskovanec ali priča v zadevi, ki se preiskuje”, je poudaril in dodal, da ravno tako piše, da če se okoliščine iz prejšnjega odstavka nanašajo na predsednika preiskovalne komisije, Državni zbor RS o tem obvesti namestnik predsednika preiskovalne komisije. Gladek je to storil in obvestil Državni zbor RS in MVK, da Lah ni več predsednik komisije in da naj se imenuje novega.
Po mnenju poslanca se tukaj vodja MVK ravno tako spreneveda, da ji preiskovalna komisija ni nič posredovala, da bi se o tem glasovalo. “Seveda ne, ker se ne glasuje, ker Lah ne more dati nič več na glasovanje, ker ni več predsednik”, je poudaril in v zvezi z zahtevo Gladka, da se za danes skliče sejo, povedal, da je nastala zagata, zaradi katere so se sestali generalna sekretarka parlamenta, strokovni sodelavec komisije in nelegalni predsednik komisije Lah, kjer je bila iz sprejeta odločitev, da se sklic Gladka blokira.
“Lah je jasno napisal – preiskovalna komisija to sem jaz”
Mahnič je tudi razkril način izražanja Laha, ki je Gladku napisal: “Na podlagi vsega navedenega odrejam, da pristojne službe DZ vaš sklic kot brezpredmeten oziroma neobstoječ, saj kot predsedujoči te komisije štejem, da ni bil vložen v skladu z zakonom in poslovnikom”. Ob tem je Mahnič izpostavil, da še ni slišal do sedaj, da bi kakšen predsednik odbora komu kaj odrejal. Lah pa je tudi napisal, da se naj šteje, kot da njegov sklic sploh ni bil vložen, pri čemer je poudaril, da “vsakršno odgovornost za to odločitev nosi izključno sam kot edini predsedujoči tej preiskovalni komisiji”. “Tomaž Lah je jasno napisal preiskovalna komisija to sem jaz, parlament to sem jaz. Zaradi navedenega smo v SDS, podpisani poslanci, člani komisije, poslali na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani in policijo poslali obvestilo o sumu storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja in nevestnega dela v službi”, je pojasnil Mahnič.
V zvezi s sklicem seje v mesecu septembru je Mahnič še povedal, da oni računajo, da bo potrjen zakon o parlamentarni preiskavi. Ko se bo njegovo tedaj izvedlo sejo, se naj bi tedaj baje seznanil s seznamom prič, čeprav se to ne dela, ker je že bilo vloženo, in bodo tretjinsko zahtevo dali na Ustavno sodišče RS. “Zdaj veste zakaj se šli in se tako mudi s spremembo Zakona o parlamentarni preiskavi pa lahko bivša sodnica govori kar želi. Cilj je samo eden- ščitenje rabot in mafijskih poslov Roberta Goloba, njegove klike, ko je še bil pri Gen-I, in vseh tistih, ki so pri svinjarijah sodelovali. Oni želijo to zavirati, mi preiskati Verjamem, da bo na koncu sodišče prepoznalo zakaj gre in odločilo v skladu z zakonom”, je zaključil.
Ž. N.
Vir: Nova 24