Ena izmed bistvenih novosti je nova opredelitev naravnega okolja, ki zdaj obsega precej večje površine kot prejšnja uredba. Veliko požarov se namreč zgodi na območjih, ki do zdaj niso bila opredeljena kot naravno okolje. Nova dikcija bo nadzornim inšpekcijskim organom in policiji olajšala ugotavljanje kršitev, s čimer bo nadzor učinkovitejši in hitrejši, kot obljubljajo predlagatelji.
Pogoji za kurjenje žara v naravi
Hrano bo “po novem” mogoče pripravljati predvsem na mestih v naravnem okolju, ki so urejena za ta namen – npr. namensko urejeni in označeni prostori za piknike. Pomembna razlika se bo pokazala v navezavi na dejstvo, ali ima žar oz. posoda pokrov. Če bo hitrost vetra večja od 20 kilometrov na uro, priprava hrane brez pokrova na napravi ne bo dovoljena. Neodvisno od dejstva, ali bo priprava hrane vključevala uporabo žara ali posode s pokrovom oz. brez pokrova, bo morala biti zraven kurišča polnoletna oseba. Prepovedana bo uporaba vnetljivih sredstev – razen namenskih proizvodov za kurjenje žara. Prav tako bo treba po končani pripravi hrane ogenj popolnoma pogasiti.
V primeru priprave hrane na odprtem ognju v kurišču bo moral biti ogenj oddaljen najmanj pet metrov od zunanjega roba krošenj morebitnih dreves. Omejitve za pripravo hrane v naravnem okolju ne bodo veljale za električne žare, mobilne stojnice in vozila za pripravo in prodajo hrane.
V uredbi sta prvič opredeljena pojma kurišče in nadzirano požiganje. Predlog prav tako prvič ureja nekatere dejavnosti, kot so preventivno nadzirano požiganje za preprečevanje požarov, uporaba ognja za usposabljanje gasilcev na vajah zaščite in reševanja ter določeni dogodki v sistemu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.
Dopolnjene so določbe, ki so povezane z ognjemeti v naravnem okolju, in omejitve ter dodatni ukrepi za kurjenje v času razglasitve velike ali zelo velike požarne ogroženosti. Opredeljeno je tudi, da se lahko v opazovanje iz zraka po odločitvi Uprave za zaščito in reševanje vključijo enote za gašenje iz zraka.
vir: demokracija