Glede na to, da je levica večinsko zastopana v družbi in v medijih, bi pričakovali, da kadrovski bazen znanih medijev, kot je Delo, ne bo tako prazen, da bodo vzeli celo tiste, ki jim manjka osnovne funkcionalne pismenosti.
Delo je s svojo anketo med drugim preverjal, kako varne se počutijo državljani in kateri so največji dejavniki tveganja za njihovo varnost. Anketo je opravil inštitut Mediana, ta pa kaže, da je stanje slabše kot prej – a ne verjemite svojim očem – verjemite režimskemu novinarju Urošu Esihu, ki ali zavaja ali pa je funkcionalno nepismen, kot je na X zapisal raziskovalni novinar Bojan Požar.
Na vprašanje “Ali se v zadnjem času počutite bolj, manj ali enako varno kot pred dvema letoma?” je 52,3 % državljanov dejalo, da se počutijo enako varne, kar 41,5 % pa se jih počuti manj varne. 1,2 % jih ne ve, 0,2 % ni odgovorilo na vprašanje, le 4,8 % pa se jih počuti bolj varne. Ponavljamo: samo 4,8 % ljudi se danes – po več kot dveh letih vladanja Roberta Goloba, čigar prva poteza ob prihodu na oblast je bila odstranitev ograje na meji – počuti bolj varne.
Na vse to je bil Esihov komentar, da “večina državljanov še vedno ne kupi agende strašenja pred migranti, Romi in ostalimi priložnostnimi kozli”.
To je popolnoma skregano z zdravo pametjo, glede na sam graf pa tudi z ugotovitvami Mediane, ki jih je Delo povzel. Sami so zapisali, da na varnost državljanov najbolj vplivajo migranti, Romi, pa tudi pomanjkanje policistov. Spomnimo, da je slednje tudi posledica demoniziranja policije v času Janševe vlade.
A za Esiha je teh niti 5 % dovolj, da je na X znova zapisal levičarsko mantro o “propagandnem strašenju desnice”, njegovo objavo pa je komentiral politični analitik Miran Videtič: “Ko aktivist Uroš Esih, ki je celo obdobje prejšnje vlade agitiral, da nujno potrebujemo svobodo, sproščeno družbo, da bomo z drugo vlado živeli varneje in podobne traparije, pripne graf, ki kaže, da je stanje celo slabše! In to interpretira na svoj, samo njemu znani svobodnjaški način, da je res bolje. Fant, fant, kam je tebe odneslo?” Odzval se je tudi prvak SDS Janez Janša, ki je ob tem zapisal: “Intelektualni presežek časnika Delo. Kaj takega doslej še niso imeli.”
Uroš Esih je le eden od infiltriranih levičarskih aktivistov, ki s takimi lapsusi razkrivajo vso bedo slovenskega novinarstva. Ko ne gre več za poročanje, niti analitiko, še manj pa resnico. Gre le še za očitne aktivistične poteze, notranjepolitične spine v prid levici in za demoniziranje desnice.
A. H.