Vsako leto 31. januarja obeležujemo dan brez cigarete, ko kadilce spodbudimo k opustitvi kajenja. Podatki kažejo, da se razširjenost kajenja v Sloveniji sicer zmanjšuje, a še vedno kadi vsak četrti odrasli prebivalec Slovenije.

Opustitev kajenja prinese številne koristi za zdravje v vsakem starostnem obdobju, opustitev kajenja pa se je do sedaj vsakemu zelo poznalo tudi v denarnici.

Cena škatlice cigaret se giblje med 3,60 in 4,50 evra. Če vzamemo za dnevno povprečje eno škatlico pokajenih cigaret srednjega cenovnega razreda v višini 4 evre. pridemo do mesečnega stroška okoli 120 evrov. Letno kadilca, ki dnevno pokadi eno škatlo cigaret srednjega cenovnega razreda, stane cca 1.400 evrov.

Prepoved kajenja v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih, ki smo jo v Sloveniji uvedli leta 2007, je bila velika pridobitev. Ukrep je vplival predvsem na manj pokajenih cigaret in pomembno manjšo izpostavljenost tobačnemu dimu. Zavedanje o škodljivosti bivanja v zakajenih prostorih je prispevalo tudi k zmanjšanju kajenja doma in še posebej v prisotnosti otrok.

Raziskave kažejo, da kadilci v povprečju umirajo 15 let mlajši od nekadilcev. V času epidemije je delež bolnikov s covidom–19 z anamnezo kajenja med sprejemom v bolnišnico pokazal hitro poslabšanje zdravja v primerjavi z nekadilci. Raziskave kažejo, da imajo kadilci hujše oblike covida-19. Med bolniki s covidom–19, ki so bili sprejeti na intenzivno zdravljenje in so potrebovali mehansko ventilacijo, je bilo veliko več kadilcev kot nekadilcev. Delež  kadilcev pri tistih, ki niso preživeli covida–19, je prav tako višji kot pri tistih, ki so bolezen preživeli. Aktivni kadilci s covidom–19 imajo tudi  večjo verjetnost, da bodo imeli hude zaplete v primerjavi z nekadilci. Povečano  tveganje za smrt zaradi covida-19 v bolnišnici so ugotovili tudi pri nekdanjih kadilcih v primerjavi s tistimi, ki niso nikoli kadili.

C. U.