Kaj na to reče energetski “vrhunski menedžer”? TEŠ na poti v stečaj zaradi hude finančne luknje

Termoelektrarna Šoštanj (foto: arhiv Demokracije)

Dobri scenariji, kjer bi bil “volk sit in koza cela”, ne obstajajo. Minister Bojan Kumer sicer trdi, da je “ključno”, da se strošek ne prevali ne na ljudi ne na davkoplačevalce. Glede na dosedanje delovanje vlade je sicer zelo verjetno, da se bo zgodilo prav to.

Po poročanju Financ bo prihodnje leto termodivizija HSE (TEŠ + Premogovnik Velenje) ustvarila 150 do 200 milijonov evrov izgube. Sicer bo insolventna že letos. Velikost luknje je med drugim odvisna tudi od cene kuponov. Emisijski kuponi so pogruntavščina “zelenega prehoda”. Predstavljajo “pravico” do izpusta ogljikovega dioksida. Velikost luknje pa bo odvisna tudi od cene električne energije in toplote, sporočajo na MOPE.

Kaj se bo dogajalo od sedaj naprej?
Finance navajajo, da je na MOPE v pripravi interventni zakon, ki naj bi prilagodil delovanje TEŠ in Premogovnika Velenje, nov režim pa naj bi veljal od leta 2025 dalje. Obe družbi bosta ločeni od HSE (Holdinga slovenskih elektrarn) in preneseni na državo.

Z njima bo upravljal Slovenski državni holding. Po besedah ministrstva bo imel interventni zakon omejen obseg delovanja in bo namenjen predvsem “kupovanju časa”. Pripravljen naj bi bil v dveh do treh tednih, sprejet pa najkasneje do novembra.

Podrobnosti naj bi razkrili javnosti čet dva ali tri tedne. Znano je toliko: TEŠ bo dobila obveznost opravljanja gospodarske javne službe za zagotavljanje daljinskega ogrevanja. Glede na že sprejeto strategijo bo TEŠ zaprta najkasneje leta 2033. V delu naj bi bila tudi zakona o prestrukturiranju Premogovnika Velenje in prestrukturiranju regije SAŠA.

 

vir: Demokracija