Jutri potekajo volitve na Madžarskem
Viktor Orban je bil prvič madžarski premier med letoma 1998 in 2002, nato je bil osem let v opoziciji, leta 2010 pa zmagal in je do danes na oblasti. Dvokrožni večinski sistem, ki ga je takrat imela Madžarska, je stranki Fidesz prinesel tako imenovano ustavno večino. Fidesz je dobil nekaj manj kot 52,8 odstotka glasov, v parlamentu pa 68 odstotkov vseh sedežev.
Fidesz je pozneje volilni sistem spremenil v kombinacijo enokrožnega večinskega in proporcionalnega volilnega sistema, kar mu je zaradi razbite opozicije prineslo lažje vladanje.
Nekateri ocenjujejo, da so Orbanove zmage posledica ugodnega volilnega sistema. A marsikateri poznavalec madžarske notranje politike je mnenja, da je Orban vedno pravočasno zaznal, katera predvolilna tema mu lahko omogoči zmago na volitvah. Tako je leta 2015 z nasprotovanjem migrantski politiki Merklove postal mednarodna politična zvezda in idol zagovornikov stroge politike priseljevanja. Odločno se je uprl migrantskim kvotam, ki jih je Bruselj vsiljeval vzhodnim članicam EU in s tem močno povečal priljubljenost na domačem političnem prizorišču.
Opozicija Orbanu že nekaj let očita korupcijo, češ da je omogočil bogatenje sodelavcem, prijateljem in sorodnikom. Pred letošnjimi volitvami se je opoziciji naposled združiti in izbrati skupnega kandidata za novega premierja in tako ima tokrat Orban prvič po dolgih letih resnega tekmeca. S tem, da je kandidat opozicije konservativno usmerjen, globoko veren katoličan in oče sedmih otrok Peter Marki-Zay, ima Orban zaradi madžarskega volilnega telesa, ki je tradicionalno desno usmerjeno, veliko bolj nevarnega protikandidata, kot če bi njegov protikandidat izhajal iz liberalnih ali socialdemokratskih krogov.
Obenem je Orban v odnosu do Ruske invazije na Ukrajino zavzel nevtralno stališče. Namesto obsodbe Putina se Madžarom predstavlja kot moder politik, ki ne dovoli vpletanja Madžarske v vojno. Madžarska znotraj EU nasprotuje strožjim ukrepom proti Rusiji, prav tako ne dovoli dobave orožja čez njeno ozemlje. Nekateri menijo, da je razlog Orbanove “nevtralnosti” njegov odnos do madžarske manjšine v Ukrajini, ki je v preteklosti podpirala proruskega ukrajinskega predsednika Viktorja Janukoviča in njegovo Stranko regij. Orban osebno pa svojo držo utemeljuje s tezo, da bi madžarsko gospodarstvo brez ruskega plina bilo ogroženo.
Kakorkoli že, v nedeljo bodo Madžari odločali o svoji prihodnosti.
Kaj to pomeni za odnose med Madžarsko in Slovenijo, pa je na srečanju v Lendavi poudaril predsednik vlade Janez Janša: “Slovenija in Madžarska sta prijateljski sosednji državi ne glede na to, katera politična opcija vodi državo.”
M. Z.