Po podatkih Agencije Republike Slovenije za okolje (ARSO) je Murska Sobota po vsebnosti prašnih delcev PM10 v zraku, žal že nekaj časa med bolj onesnaženimi območji v Sloveniji.
V upravljanju ARSO imamo na območju Mestne občine Murska Sobota vzpostavljeni dve merilni mesti za merjenje prašnih delcev PM10: ob Cankarjevi ulici v centru Murske Sobote in v Rakičanu. Meritve kažejo, da so občasna dnevna preseganja zaznana ob Cankarjevi ulici, medtem, ko so podatki za merilno postajo v Rakičanu v povprečju nekje v sredini, glede na primerjavo s tistimi kraji, kjer merilne naprave imajo. Zaradi tega menimo, da so v neposredni bližini merilne naprave na Cankarjevi ulici kurišča, v katerih se kuri neustrezna kuriva, kar ima bistveni vpliv na izmerjene dnevne podatke o prašnih delcih.
V Sloveniji je pod nadzorom ARSO nameščenih 23 merilnih naprav (od tega tri v Ljubljani in kar dve v Mestni občini Murska Sobota). Številne občine v Sloveniji nimajo nameščenih merilnih naprav, zato tudi nimajo informacij o kakovosti zraka v svoji občini. Zagotovo so občine, ki imajo vzpostavljene ustrezne merilne naprave, v večji prednosti, saj je javnost lahko pravočasno seznanjena, kdaj in kako se lahko občani ustrezno zaščitijo in varujejo pred negativnimi učinki povečanih stopenj prašnih delcev. V dnevih, ko je stopnja onesnaženosti večja, ni priporočljivo izvajati intenzivnejših aktivnosti na prostem, občanom se priporoča upoštevanje navodil NIJZ o gibanju na prostem in ostalih ukrepih.
Občanom in občankam svetujemo, da se glede kakovosti zraka in izmerjenih ravni prašnih delcev ozirajo le na uradne podatke in meritve, s katerimi upravlja ARSO in sicer: https://www.arso.gov.si/zrak/kakovost%20zraka/podatki/dnevne_koncentracije.html
Na povezavi so prikazani nivoji povprečnih dnevnih ravni PM10 delcev za celotno Slovenijo, ki vsebujejo tudi modelske napovedi.
Mestna občina je pridobila tudi stališče Ministrstva za okolje, podnebje in energijo v zvezi z navajanjem alarmantnega stanja zraka v nekaterih medijih in objavljenih virov meritev.
Stališče ministrstva je, da objave različnih vrednosti indeksov kakovosti zraka niso primerljive z izmerjenimi koncentracijami na merilnih postajah v upravljanju ARSO in, da se zato teh podatkov ne more primerjati. Opozarjajo, da obstajajo številni tuji indeksi kakovosti zraka, ki črpajo podatke tako iz uradnih merilnih postaj (tudi ARSO postaj), kot tudi iz drugih neuradnih postaj, za katere ni nobenih podatkov, s kakšnimi merilniki so bile neke koncentracije izmerjene. To pomeni, da je del njihovih vhodnih podatkov vprašljivega izvora in kakovosti. Indeksi kakovosti zraka nato vhodne podatke – vrednosti koncentracij obdelajo in različno obtežijo, da dobijo številke, ki se prikazujejo na zemljevidu. Poleg tega jih rangirajo v skupine od zelo dobre kakovosti zraka do izredno slabe kakovosti zraka. Na pogled je takšen prikaz podatkov resda bolj prijazen, se je pa vedno treba vprašati, kako zanesljiv je vir teh podatkov in kakšna metodologija preračunavanja je bila vzeta.
Na ministrstvu zato medije in prebivalce vedno napotujejo na ARSO spletno stran, kjer so objavljeni najbolj ažurni in predvsem verodostojni podatki o onesnaženosti zraka – povprečne urne ravni ter dnevne ravni onesnaževal.
https://www.arso.gov.si/zrak/kakovost%20zraka/podatki/PM10_napoved.html in https://www.arso.gov.si/zrak/kakovost%20zraka/podatki/dnevne_koncentracije.html
***
Poleg povečanega prometa v središčih mest, k slabi kakovosti zraka bistveno prispeva neustrezno kurjenje v malih kurilnih napravah na način, da se v njih kurijo tudi snovi, ki v peči ne sodijo (odpadki iz gospodinjstev). Po veljavnih državnih okoljskih predpisih lahko do posameznih kurišč dostopa le dimnikarska služba, ki si jo izbere občan oziroma stranka sama. V primeru ugotovitve neustreznega kurjenja lahko le dimnikar poda prijavo državni okoljski inšpekciji in le ta lahko ukrepa proti kršiteljem. Zgolj dimnikarska služba lahko namreč preko merilnih naprav natančno določi, katera (ne)ustrezna kuriva so se uporabljala v kurilni napravi.
Mestna občina Murska Sobota izvaja številne ukrepe, ki so v njeni pristojnosti in zmožnostih, s ciljem, da bi se zmanjšal delež prašnih delcev PM v zraku. Spodbujamo zamenjavo kurilnih naprav in energetsko prenovo zgradb ter preko energetske pisarne in občinskih kanalov (občinsko glasilo Soboške novine, občinska spletna stran in družbena omrežja) informiramo občanke in občane o pravilni uporabi ustreznih goriv in naprav ter redno vzdrževanje le-teh.
Na mestni občini spodbujamo trajnostne načine mobilnosti, saj zmanjšanje števila osebnih vozil bistveno pripomore k zmanjšanju izpustov PM10 delcev, kar posebej poudarjamo v sklopu projektov Evropski teden mobilnosti in Dan brez avtomobila.
Za zmanjšanje motornega prometa so bile v mestnih ulicah zgrajene nove površine za kolesarje in pešce. Mestna občina financira mestni avtobus Sobočanec in mestno kolo Soboški biciklin. Spodbuja se uporaba sistema Park & Ride na parkirišču pri bolnišnici Rakičan, in sicer za parkiranje osebnih motornih vozil v kombinaciji z uporabo mestnega avtobusa.
Že od leta 2013 je bil v veljavi Odlok o načrtu za kakovost zraka na območju Mestne občine Murska Sobota s predpisanimi ukrepi, ki jih je izvajala država in mestna občina. Na podlagi odloka so lahko upravičenci za zamenjavo kurilnih naprav z okoljsko sprejemljivejšimi prejeli višje sofinanciranje svojih investicij. Tako je bilo za območje naše občine do leta 2021 dodeljeno okrog dva milijona evrov spodbud Eko sklada. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo navaja, da se trenutno na nobenem območju več ne izvaja načrt za kakovost zraka, saj je bila medtem že na vseh območjih dosežena skladnost z mejno vrednostjo za delce PM 10. Morebitni novi načrti za kakovost zraka bodo po stališču ministrstva tudi v prihodnje temeljili predvsem na ukrepih učinkovite rabe energije ter trajnostni mobilnosti.
V letu 2023 je mestna občina pristopila k evropskemu projektu DS2, v sklopu katerega je bilo nabavljenih 15 posebnih senzorjev in bazna postaja za sprejemanje podatkov glede onesnaženosti zraka s PM10 delci. Senzorji bodo nameščeni po mestnih četrtih in središčih krajevnih skupnostih. Z meritvami, ki se bodo začele izvajati v začetku prihodnjega leta, želimo podrobno preveriti stanje kakovosti zraka na območju celotne občine. Z njimi želimo spodbuditi občanke in občane, da tudi sami prispevajo k čistejšemu zraku v njihovi mestni četrti oziroma krajevni skupnosti.
Več informacij o kakovosti zraka in ukrepih Mestne občine Murska Sobota najdete na tej povezavi:
https://www.murska-sobota.si/za-obcane/okolje/kakovost-zraka-na-obmocju-mestne-obcine-murska-sobota