Lojze Peterle, Tone Krkovič in Alan Geder spregovorili o prelomnicah osamosvojitvene vojne za Slovenijo

Foto: T. Ž

Včeraj ob 17.00 uri je Občina Lendava v sodelovanju z Društvom MORiS Kočevska Reka, Združenjem za vrednote slovenske osamosvojitve in SKUD – Mati domovina ob 30. obletnici slovenske državnosti in dnevu suverenosti organizirala prireditev Domovinski dan – Praznujmo skupaj. Gosti pogovornega omizja so bili Lojze Peterle, predsednik osamosvojitvene vlade, Tone Krkovič, načelnik MSNZ RS 1990 in poveljnik Brigade MORiS in Alan Geder, generalmajor Slovenske vojske.

Vojna za Slovenijo ni trajala le 10 dni, kot to želijo še danes prikazati mnogi, ki jim Slovenija nikoli ni bila intimna opcija, je v uvodu povedal povezovalec programa in zavrtel se je kratek film, ki je nakazoval prve obrise demokratizacije (recimo stavka 5.000 delavcev Litostroja pod vodstvom Toneta Tomšiča) v letu 1987.

 

Lojze Peterle (prvi predsednik osamosvojitvene vlade) Prve volitve v Skupščino Socialistične Republike Slovenije aprila 1990 so res bile demokratične in svobodne, nikakor pa ne čisto poštene. Stare politične sile so namreč na volitvah v zbor združenega dela (kamor se je volilo 80 delegatov) želele doseči, da bo prihodnja Slovenija rahlo spremenjena Jugoslavija.

Kot prvi predsednik vlade Republike Slovenije od 16. maja 1990 do 14. maja 1992 so nas čakale težke naloge. Ravno v času t.i. brezvladja, so nam pobrali 70 % orožja. Danes vemo zakaj. Tudi novelo Zakona o obrambi (kar je danes v večini primerov zamolčano) smo sprejeli s kakšnim glasom ali dva čez potrebno večino. Brez tega se ne bi ubranili, saj nam je dal podlago, da smo se z nakupom orožja oborožili.

Tone Krkovič (načelnik MSNZ RS 1990 in poveljnik Brigade MORiS): “Materialne resnice se ne bo dalo nikoli izbrisati. Imel sem v rokah tajni ukaz o razorožitvi, ki se mi je “dogajal” pred očmi. Ukazan je bil s strani politike Jugoslavije 15.5.1990.

Vlada je torej zaprisegla že v vojnem stanju. Tudi meni se je dogajalo pred očmi, sodelavca Mihelič in Čep sta bila tista, ki sem ju s svojimi slutnjami ujel na delu. Zakaj sem ju vprašal? Raje iz kasarne kot da pride orožje v roke Janši! Takrat sem se odpravil do Janše in mu povedal, kaj se dogaja po kasarnah v Sloveniji. Lahko rečem, da smo delali v čisti ilegali in praktično postavili temelje formiranja Slovenske vojske. Ideja je bila, da se formira enotno poveljstvo Policija/vojska. Bavčar se je strinjal, tudi Janša je bil ZA. takrat sem vedel, da gre za unikatno formo in ta je res pomenila presenečenje za jugo vojsko.

 

Danes je jasno, da so nas hoteli popolnoma razorožiti, potem pa pokoriti, zaključi Krkovič”

Alan Geder: generalmajor Slovenske vojske: takrat sem bil mlad častnik v G. Radgoni in premeščen v Mursko Soboto. Vedel sem, da ne bo šlo zlahka.

Strategija in taktika sta bila odlično domišljeni. Vzeli smo jim možnost mobilnosti, zadržali smo jih v kasarnah. Naredili so strateške napake, kar je bila naša velika prednost, da ni prišlo do njihovih premikov in uporabe tankov ipd. Lahko bi bilo do 1000 žrtev na dan, zato res potrjujem misel, da je umetnost zmagati “brez izstreljenega naboja”.

Sicer pa se je dogodek odvijal tudi pod odlično izvedbo glasbenega programa skupine De Niro AS Orchestra.

Uredništvo