Meddržavno sodelovanje presega dnevnopolitično dogajanje

Predsednik vlade Janez Janša se je danes v Lendavi srečal s predsednikom madžarske vlade Viktorjem Orbanom

Osrednji dogodek je bil podpis »Sporazuma med Vlado Republike Slovenije in Vlado Madžarske o sodelovanju pri gospodarskem in družbenem razvoju narodnostno mešanega območja na obeh straneh slovensko-madžarske meje«. V Prekmurju se poraja občutek, da zaradi investicij madžarskih vlagateljev na narodnostno mešanem območju področju obmejni del Prekmurja hitreje napreduje kot ostali del ipokrajine. S sporazumom se bo uravnotežil razvoj celotnega Prekmurja, prav tako bo bolje poskrbljeno za razvoj v Porabju.

Predsednika vlad sta na delovnem srečanju, ki je potekalo pred podpisno slovesnostjo, govorila o stanju dvostranskih odnosov. Med državama poteka intenziven dialog na vseh ravneh, ki se je posebej odrazil v srečanju vladnih ekip 15. septembra 2021 v Celju, prav tako pa se krepi tudi gospodarsko sodelovanje, saj Madžarska zaseda sedmo mesto med zunanjetrgovinskimi partnerji Republike Slovenije. Janez Janša je Orbanu čestital za 7%gospodarsko rast v prejšnjem letu in uspešno spopadanje z epidemijo. V pogovorih je bila posebna pozornost namenjena spodbujanju gospodarskega in družbenega razvoja narodnostno mešanih območij na obeh straneh meje.

Republika Slovenija od leta 2017 izvaja razvojne programe na območju, kjer živi madžarska narodna skupnost, Madžarska pa je leta 2020 začela z izvajanjem razvojnega programa na območju v Porabju, kjer živi slovenska narodna skupnost. Na podlagi sporazuma bo oblikovan razvojni program, v katerem bodo zagotovljena dodatna finančna sredstva za obdobje 2022–2026, ki bodo omogočila odpravljanje zaostankov tako v gospodarskem razvoju kot pri zagotavljanju ustreznega okolja za delovanje manjšinskih medijev, kulturnih in izobraževalnih ustanov.

Vlada Republike Slovenije izpostavlja nujnost izboljšanja materialnih pogojev za delovanje slovenske narodne skupnosti v Porabju. Poseben poudarek bo namenjen mladim generacijam in zagotavljanju možnosti za ohranjanja jezika in kulture narodne skupnosti kot tudi poslovnih in  zaposlitvenih priložnosti v domačem okolju.

Razvojni program, ki je oblikovan na podlagi sporazuma vključuje cca. 5 milijonov €, izvedba programa pa bo trajala do leta 2026.
C. U.