Ministrica se še naprej trudi razdeliti neuporabne Linux računalnike

Ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh. Vir: STA

Ministrstvo za digitalno preobrazbo namreč še kar vztraja z deljenjem računalnikov, ki jih ljudje več kot očitno ne potrebujejo v tolikšni meri, kot je to trdila Emilija Stojmenova Duh. Pa tudi če bi jih, so ti za navadnega uporabnika popolnoma neuporabni.

Upravičenci lahko še danes, krepko čez zadnji rok, ki se je iztekel 30. junija, oddajo vlogo za dodelitev računalniške opreme v izposojo v letošnjem letu. Gre za nesmiseln nakup 10.000 prenosnih računalnikov, ki po ocenah številnih in tudi pristojnih institucij ni bil premišljen, kaj šele gospodaren. Rok za oddajo vlog je bil prvotno zastavljen do 22. junija, prestavili so ga na 30. junij, očitni pa traja še danes.

 

Emilija Stojmenova Duh je marca zaradi nabave računalnikov v skupni vrednosti 6,5 milijona evrov že preživela interpelacijo opozicije v državnem zboru. Ministrica je očitke o nevestnem delu in porabi davkoplačevalskega denarja zavračala in poudarjala učinkovito in zakonito porabo sredstev, a izkušnja enega od naših bralcev, ki je računalnik prejel, kaže na pravo razočaranje. Najbolj ga je zmotilo, da je država z namenom širše računalniške pismenosti in pomoči podarila neuporabne računalnike. Specifikacije računalnika po bralčevi oceni niso dramatično slabe, če bi človek želel uporabljati omenjeni računalnik za pisarniško, šolsko ali domače delo.

“A prednastavljen računalnik z operacijskim sistemom LINUX povprečnemu uporabniku pomeni zgolj podstavek za rože ali v najboljšem primeru orodje za brskanje po spletu,” zaključi bralec svojo neverjetno izkušnjo z “brezplačnimi” računalniki ministrstva, ki naj bi poskrbelo za digitalno preobrazbo.

Foto: BOBO

V navezavi na njegovo izkušnjo in dejstvo, da se na računalnike sploh ne da namestiti operacijskega sistema Windows, je na mestu vprašanje, kako se je ministrici zdelo vredno plačati več kot 6 milijonov evrov za računalnike, ki so zaklenjeni, z operacijskim sistemom, ki ga navadni uporabniki nikoli niso in nikoli ne bodo uporabljali. Govorimo o sistemu Linux, ki je namenjen ljudem, ki se spoznajo na osebne računalnike ali pa jih celo poklicno uporabljajo – gre za administratorje, programerje, upravljalce strojev CMC itd. Omenjen sistem pa za šolarje iz revnih družin, ki so že od malega (kot skoraj vsi drugi uporabniki osebnih računalnikov) vajeni operacijskega sistema in programskega okolja Windows.

Čaka jo vnovična interpelacija
Ministrico čaka vnovična interpelacija zaradi novih dejstev, kot so pojasnili v stranki SDS, in sicer gre za ugotovitev računskega sodišča, ki je v poročilu zaključilo, da je nakup računalnikov potekal brez ugotavljanja dejanskih potreb in ustrezne opredelitve tehničnih specifikacij. V poročilu agencije, pristojne za varstvo konkurence, je izpostavljeno, da ministrstvo sumijo dogovarjanja o cenah. Tretji razlog je evropsko poročilo o stanju digitalnega desetletja za leto 2024, na osnovi katerega je razvidno, da je ta vlada samo na dveh ravneh izboljšala stanje, medtem ko je ministrica s svojo ekipo na vseh drugih področjih nazadovala. Četrti razlog so kadrovske zadeve na njenem ministrstvu in nenazadnje tudi projekt Premisli in nato stisni, ki ga je kritizirala tudi stroka.

Na skladu so konec maja za STA pojasnili, da bodo, če bodo po podaljšanju poziva računalniki še vedno razpoložljivi, poziv objavili znova, pri tem pa določili novo skupino upravičencev.

Po besedah ministrice se bo seznam upravičencev do računalniške opreme z julijem razširil na starše oz. zakonite zastopnike, ki so uvrščeni v drugi dohodkovni razred in imajo vsaj enega otroka, vključenega v osnovnošolsko izobraževanje.

Namen javnega poziva je povečanje digitalne vključenosti prebivalcev Slovenije. Z njim želijo pristojni najbolj ranljivim skupinam prebivalstva omogočiti izposojo osnovne računalniške opreme.

vir: Nova 24