Našli so 7, 7 milijona za Litijsko, ne najdejo pa denarja za klime na gastroenterološkem oddelku!?

Premier Robert Golob in ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel (Foto: Bobo)

Svojci bolnikov, ki so primorani vroče dni preživeti na Kliničnem oddelku za gastroenterologijo, po poročanju MMC-ja tožijo nad razmerami, v katerih morajo bivati njihovi najdražji. Ker se stavba nahaja poleg gradbišča nove infekcijske klinike, ki bo v gradnji še dve leti, prostorov brez klime ni mogoče zračiti niti s pomočjo odpiranja oken. Zaprta okna namreč preprečujejo prah in hrup ob gradbišču.

Medtem ko je Golobova vlada zlahka našla 7,7 milijona evrov za nakup povsem dotrajane in neuporabne stavbe na Litijski v Ljubljani, pa, kot kaže, ne zmore najti denarja za prepotrebne klime na ljubljanskem Kliničnem oddelku za gastroenterologijo, kjer bolniki bivajo v naravnost nehumanih razmerah. “Kaj takšnega ni nikjer v Evropi, tudi ne v državah nekdanje Jugoslavije,” je kritičen tamkajšnji predstojnik.

Margareta Srebotnjak Borsellino, ki se je v omenjenih prostorih letos znašla že večkrat, je povedala, da je naravnost pretresena, da se paciente namešča tudi na hodnike. “Mislim, da stanje spominja na to, kar je hiša nekoč bila – na ubožnico. Tisti so imeli takrat celo boljše razmere,” je bila kritična in dodala, da se očitno pozablja, da gre tukaj za ljudi, ki imajo ustavno pravico do zdravstvenega varstva. “Zboliš, ko stopiš noter, tudi če si zdrav,” je povedala v zvezi s tamkajšnjimi razmerami.

Predstojnik se strinja, da kaj takšnega ni niti v državah nekdanje Jugoslavije
Kot je predstojnik oddelka Borut Štabuc povedal za Radio Slovenija, je klinika že “desetletja neprimerna za izvajanje zdravstvene dejavnosti” in da ni krivo le to, da se nahajajo poleg gradbišča. Že desetletje si sicer prizadevajo, da bi prišli do nove stavbe. Z namenom izboljšanja stanja so polovico bolnikov že uspeli prestaviti v prostore stare infekcijske klinike, ki so klimatizirani. Ostale pa nameravajo preseliti s septembrom. “To, kar je bilo do zdaj, ni spodobno,” se strinja Štabuc in dodaja, da “kaj takšnega ni nikjer v Evropi, tudi v državah nekdanje Jugoslavije ne”.

Foto: Bobo

Namesto da bi vlada nemudoma ukrepala, so z ministrstva za zdravje sporočili, da se zavedajo težave, in “da so potrebe tudi drugje po državi velike, vendar ne bodo mogle biti vse uslišane čez noč”. Omenjeni odgovor je razburil marsikaterega državljana, še posebej, ker je denimo bilo mogoče videti, kako so vladajoči zlahka odšteli 7,7 milijona evrov za nesojeno stavbo in 6,5 milijona evrov za prenosne računalnike, ki še vedno niso razdeljeni, zanje pa je treba še naprej plačevati hrambo. “Katastrofa.”; “Namesto neuporabnih računalnikov bi lahko rešili to življenjsko potrebno zadevo, pa da ne naštevam naprej brezglavega trošenja te nesposobne vlade.”; “Pred leti sem bil poleti s hčerko v karanteni na infekcijski v neklimatizirani sobi. Najbolj mučnih 48 ur v mojem življenju. Politika, uredite klime.”; “Res kretenski odgovor vlade,” so le nekateri primeri zgovornih komentarjev, ki so se usuli na družabnem omrežju X.

Navadna klimatizacija sob bi preprečila mučenje bolnikov
Odgovor pristojnega ministrstva je razburil tudi predsednika sindikata zdravnikov družinske medicine Praktik.um Igorja Muževiča, ki je odgovor označil kot neprimerno piarovsko izjavo. Po njegovih besedah gre v omenjeni zadevi za “grozljivo problematiko, ki se zaradi brezčutnosti vseh dosedanjih vlad vleče od osamosvojitve”.

“Ironično je, da je ponavadi vedno vsaj kakšna bolniška soba v slovenskih bolnišnicah klimatizirana. Da ja ne bi slučajno kak politik ali njegov svojec doživel tisto, kar vsako leto doživlja na tisoče “običajnih” bolnikov,” je Muževič izpostavil v nadaljevanju in dodal, da razume, da so “politiki spisali in sprejeli zakonodajo, ki zaradi potrebe po mastnih legalizirano koruptivnih provizijah na vseh koncih političnega korita ne omogoča enostavne gradnje novih bolnišnic … Ampak navadna klimatizacija sob, ki bi preprečila mučenje bolnikov?”

Muževič poudarja, da imamo v naši državi približno 9 tisoč bolniških postelj, pri čemer so številne večposteljne. Ker so marsikatere sobe že klimatizirane, je prišel do sklepa, da bi potrebovali 2 tisoč klim, morda tudi manj. “O kakšnem strošku se pogovarjamo? O par milijonih evrov, ki bi preprečili nehumano mučenje bolnikov,” je ob tem jasno pristavil.

Predsednik sindikata zdravnikov družinske medicine Igor Muževič (Foto: STA)

Če po njegovo vlada ob 5300 milijonih prihodkov ZZZS ne zmore tolikšnega stroška, predlaga, da ta “javno in ponižno prosi lokalna podjetja in obrtnike za donacije in inštalacije”“Ali je, vlada, vaš ponos bolj pomemben od trpljenja najranljivejših? Prepričan sem, da je, ampak morda pa vas bo javnost prisilila, da požrete ta ponos,” je še poudaril in vlado pozval, da nemudoma uredi zadevo.

Ž. N.

Vir: nova 24