Neodzivnost vlade na pozive predstavnikov mladih
Ljubljana, 12. avgust 2024 – Na svetovni dan mladih, ki ga obeležujemo 12. avgusta, smo se na tradicionalni novinarski konferenci pred Državnim zborom Republike Slovenije osredotočili na izzive, s katerimi se soočajo mladi, ter na nezadostno odzivnost vlade, zlasti predsednika vlade dr. Roberta Goloba in ministra za finance Klemna Boštjančiča.
Po zadnjih podatkih je danes na svetu 1,2 milijarde mladih, starih od 15 do 24 let, kar predstavlja 16 % svetovnega prebivalstva. V Sloveniji pa se je število mladih med 15. in 29. letom od osamosvojitve zmanjšalo za 29,3 %. Kljub temu da se izzivi mladih v zadnjem obdobju niso bistveno spremenili, so se mnogi od njih poglobili.
Na novinarski konferenci so spregovorili:
- Eva Kotnik, predsednica Mladinskega sveta Slovenije,
- Žiga Ciglarič, podpredsednik Mladinskega sveta Slovenije za mednarodno sodelovanje,
- Max Davidović, mladinski delegat Republike Slovenije pri OZN.
Predstavniki mladih so izrazili globoko zaskrbljenost zaradi nezadostne komunikacije in neodzivnosti vlade glede ključnih problematik, ki zadevajo mlade. Kljub prizadevanjem Mladinskega sveta Slovenije za tvorno sodelovanje z vlado, so odzivi vlade minimalni. Še posebej problematično je, da predsednik vlade, kljub obljubam o rednih srečanjih z mladimi, ni pokazal interesa za dialog. Na našo prošnjo za srečanje, ki smo jo poslali aprila po kampanji “Nimam kam”, smo odgovor prejeli šele prejšnji mesec, vendar še vedno brez dogovorjenega datuma.
Minister za finance Klemen Boštjančič je v medijih izjavil, da so mladi ena od proračunskih prioritet za leti 2024 in 2025, vendar pa do danes še nismo prejeli pojasnila, kje in kako se to odraža v proračunu. Na pozive po pojasnilih, tako na sejah Sveta Vlade RS za mladino kot preko neposrednih dopisov in medijev, ni bilo odgovora.
Mladi najbolj izgubljajo zaupanje v politiko, ko se obljube ne izpolnijo, še bolj pa, ko se jih v procese vključuje zgolj za koliso. Raziskava “Mladina 2024” je tudi pokazala, da se mladi vedno bolj nagibajo k skrajni desnici, za dodatek pa se tja nagibajo predvsem tisti, ki ob občutku neslišanosti doživljajo tudi stanovanjski šok. Žal se nam zdi, da predsednik vlade v medijih prikazuje, da so mu mladi pomembni, kar pa se ne odraža v praksi. Naše mnenje je, da mora vlada vključevati predstavnike mladih, ki so zavezani k zagovarjanju mnenj vseh mladih v procese odločanja, da bo lahko resno in celovito naslavljala mladinske problematike. Zato tega pa ne more dokazati z vključevanjem zgolj mladih iz svojih političnih vrst.
Mladinski svet Slovenije zato znova poudarja nujnost, da vlada resno obravnava mlade in njihove predstavnike vključuje v procese odločanja. Od vlade pričakujemo jasna pojasnila in konkretne ukrepe, ki bodo pokazali, da so mladi resnično proračunska prioriteta.
Veseli bomo, če bomo s strani predsednika vlade prejeli odgovore na vprašanja, koliko se je povečal proračun za reševanje mladinskih problematik in kako se to odraža v praksi. Mladi pričakujemo resen pristop in dosledno izpolnjevanje obljub, ki so bile dane v preteklosti.
povzetek sporočila za javnost
G.O.