Slovenija je v prizadevanju za izboljšanje zgodnjega odkrivanja raka prostate uvedla pilotni projekt “Peter,” ki poteka pod okriljem Onkološkega inštituta v Ljubljani. Projekt je pripravljalna faza za uvedbo celovitega nacionalnega presejalnega programa, katerega cilj je zmanjšanje smrtnosti zaradi raka prostate ter izboljšanje kakovosti življenja moških po 50. letu starosti.
Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in tudi eden vodilnih vzrokov smrti zaradi raka. Po podatkih Registra raka Republike Slovenije obolevnost za to boleznijo narašča, še posebej izrazito v Pomurski regiji, kjer presega slovensko povprečje. Starostno standardizirana incidenca raka prostate v Pomurju znaša 98,4 primera na 100.000 prebivalcev, medtem ko je slovensko povprečje 93,8.
Poziv Pomurja za vključitev v pilotni projekt
Glede na zaskrbljujoče podatke o incidenci raka prostate v Pomurju je župan Lendave Janez Magyar predlagal, da se pilotni projekt presejalnega programa “Peter” izvede prav v tej regiji in ne v ljubljanski regiji, kot je bilo prvotno načrtovano. Ta predlog je obravnaval in soglasno podprl Svet Pomurske razvojne regije, ki je sklep sprejel kot skupno pobudo in ga posredoval ustreznim državnim institucijam.
“Pomurje ima najkrajšo pričakovano življenjsko dobo med vsemi slovenskimi regijami, prav tako pa tudi najvišjo stopnjo umrljivosti zaradi raka pred 75. letom,” je izpostavil Magyar. Dodal je, da bi vključitev Pomurja v pilotni projekt pripomogla k boljši obravnavi zdravstvenih izzivov regije in omogočila pravočasno odkrivanje bolezni, ki pomembno vpliva na zdravje prebivalcev.
Podatki potrjujejo nujnost ukrepanja
Poročila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) kažejo, da so v Pomurju razlike v umrljivosti med občinami izjemno velike. Medtem ko je v občini Kuzma stopnja umrljivosti zaradi raka 299,8 na 100.000 prebivalcev, je v občini Hodoš najnižja in znaša 64,9. Prav te razlike poudarjajo potrebo po specifičnih ukrepih, prilagojenih lokalnim zdravstvenim razmeram.
Cilji presejalnega programa Peter
Prva faza projekta Peter vključuje pripravo strokovne podlage za presejalni program. V drugi polovici leta 2025 bodo začeli z vabili moškim, starim od 50 do 69 let, v ljubljanski regiji. Če bo predlog Pomurja sprejet, bi lahko regija, kjer je obolevnost izrazito visoka, postala prednostna za izvedbo pilotnega programa.
Uvedba nacionalnega programa bi lahko pomenila prelomnico v obravnavi raka prostate v Sloveniji, še posebej za regije, kot je Pomurje, kjer so kazalniki slabši od državnega povprečja.
Prihodnost presejalnih programov
Pobuda Pomurja odraža potrebo po decentraliziranem pristopu k zdravstvenim intervencijam, ki upošteva specifične regijske razmere. Če bo predlog sprejet, bo to pomemben korak k zmanjšanju razlik v dostopu do zdravstvenih storitev in izboljšanju zdravja prebivalcev po celotni državi.
G.O.