Ruska vojska je danes napadla več kot 40 mest v regijah Doneck in Lugansk na vzhodu Ukrajine

Ruske sile si prizadevajo prevzeti popoln nadzor nad regijama Doneck in Lugansk, v ta namen izvajajo silovite napade na civilne objekte.

Zaradi ruske agresije na Ukrajino so ogrožena življenja Ukrajincev, ogroženo je ukrajinsko gospodarstvo in mnogi državni sistemi (zdravstvo, šolstvo, infrastruktura …), ogrožena pa je tudi njihova kultura, predvsem materialna dediščina. Čeprav je Putin hotel uničiti ukrajinsko identiteto, jo z agresijo le še utrjuje.

Evropski poslanci so že marca letos razpravljali o ruskem zgodovinskem in kulturnem revizionizmu. Vladimir Putin vojaško agresijo na Ukrajino med drugim utemeljuje z obrazložitvijo, da “Ukrajina ni prava država.

“Zamislite si, sosednji državi odvzame identiteto in jo napade. Ne razumem ljudi, ki drugim dokazujejo, kaj so in kaj smejo biti,” je v razpravi rekel evropski poslanec dr. Milan Zver.

“Ta agresija je pokazala, da človekovo življenje za agresorja nima visoke cene”, je dodal dr. Zver in spomnil na pokol nedolžnih civilistov v Buči. “Prav tako se ne spoštuje ukrajinske kulturne dediščine in kulture nasploh,” je dejal dr. Zver.

“EU mora zato v sodelovanju z državami članicami, regionalnimi in lokalnimi oblastmi ter civilno družbo in privatnim sektorjem narediti vse, kar je v njeni moči, da zaščiti ukrajinsko kulturo.”

Ob tem je pozdravil dejstvo, da so bile na odboru prisotne tudi organizacije, ki so vzpostavile kampanjo za pomoč kulturnemu sektorju v Ukrajini.

foto: milanzver.eu

Po mnenju dr. Zvera rusko invazijo in uničevanje kulturne dediščine v Ukrajini lahko primerjamo s talibanskim uničevanjem kulture in s srbskim uničevanjem kulturne dediščine v Dubrovniku, pa tudi v drugih državah, ki jih je prizadela vojna vihra v 90-ih letih. Taka dejanja agresorja po njegovem mnenju dokazujejo, da Rusija v Ukrajini izvaja kulturocid.

 

vir: EPP

“Razumljivo je, da se denar, zbran na donatorskih konferencah in denar, ki se bo stekal v “Trust Fund for Ukraine”, primarno uporablja za zagotavljanje osnovnih življenjskih potreb Ukrajincev, a ob tem ne smemo pozabiti na sektor kulture,” je poudaril evropski poslanec. Po besedah dr. Zvera je ukrajinska kultura temelj ukrajinske kulturne in nacionalne identitete, ki ju moramo v času vojne še posebej varovati. “Spoštovanje kulturne dediščine je del evropskega vrednotnega sistema in eden izmed temeljev Unije, h kateri si od leta 2014 želi pristopiti tudi Ukrajina. To njeno namero moramo na vse načine podpirati,” je svoj del razprave zaključil dr. Zver.

M. Z.