Slovenija je s počasnim odločanjem o rejništvu kršila pravice babici koroških dečkov, je odločilo Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP). Ustavno sodišče ki je marca 2020 pod vodstvom Rajka Kneza zavrnilo ustavno pritožbo starih staršev, ki so se pritožili na ESČP.

Odločitev Ustavnega sodišča je po poročanju Siol.net pustila posledice, ki jih ne more nihče odpraviti.

Po smrti matere otrok, ki jo je ubil njen partner in oče koroških dečkov sta si dedek in babica Marija Otorepec in Ivan Škratek  prizadevala, da bi hčerina otroka živela pri njiju, in ne v rejništvu. Center za socialno delo Velenje je v dogovoru z ministrstvom pod vodstvom Anje Kopač Mrak otroka dodelil v rejništvo, stara starša pa sta lahko imela stike z otrokoma le nekaj ur na vsaka dva tedna v prostorih in pod nadzorom Centra za socialno delo.

Evropsko sodišče je s sodbo pritrdilo gospe Otorepec, da so postopki odločanja o dovoljenju za rejništvo trajali predolgo in so s tem nastale za otroka nepopravljive posledice.

V tem primeru je Slovenija kršila pravico do poštenega postopka, ki jo zagotavlja Evropska konvencija človekovih pravic.

foto: nova24.si

Naj spomnimo, da je škodljive postopke v primeru koroških dečkov podpirala nekdanja ministrica Anja Kopač Mrak (SD), proti kateri je Slovenska demokratska stranka SDS oktobra 2016, vložila interpelacijo, ki pa jo je Kopač Mrakova zaradi podpore takratnih koalicijskih strank uspešno prestala. V času vlade Marjana Šarca je Kopač Mrakova bila celo državna sekretarka v njegovem kabinetu, zadolžena prav za področje družinske in socialne politike.

C.U.