Zvezdo ruskega kuharskega resničnostnega šova so prijeli v Franciji, potem ko se je med pijanim tarnanjem hvalil o domnevni zaroti za povzročitev nereda na olimpijskih igrah v Parizu. Hvalil naj bi se, da je začetek pariških olimpijskih iger spremenil v “otvoritveno slovesnost, kakršne še ni bilo”. Istočasno se je zgodil “masiven napad” na železniško omrežje, ki še vedno povzroča zamude in odpovedi prevozov.
Začelo naj bi se v petek zvečer, ko bo 80 bark, polnih športnikov in drugih tekmovalcev, plulo po reki Seni pred tisočimi gosti. Kiril Gryaznov, ki zanika kakršno koli napačno ravnanje, je bil identificiran kot delavec za FSB, rusko notranjo obveščevalno agencijo zvezne varnostne službe. Po poročanju francoskih medijev so agenti našli dokaze o “obsežnem projektu”, ki je nakazoval, da Grjaznov med olimpijskimi igrami “pripravlja proruske operacije za destabilizacijo Francije”. V nedeljo so ga aretirali v njegovem stanovanju v Parizu, potem ko je več evropskih obveščevalnih agencij več mesecev spremljalo njegovo gibanje, poroča francoski časnik Le Monde.
Policija v Fenchu je sporočila, da je med preiskavo stanovanja samooklicanega zasebnega kuharja na zahtevo francoskega notranjega ministrstva našla “diplomatski material”, ki ga povezuje z rusko domačo obveščevalno agencijo, zvezno varnostno službo (FSB). V torek je bil obtožen “obveščevalne dejavnosti s tujo silo z namenom spodbujanja sovražnosti v Franciji” in mu grozi do 30 let zapora, poroča časnik.
Od maja mu je bilo na sledi več evropskih obveščevalnih služb, pozorno pa so spremljale njegovo gibanje. Maja je domnevni vohun potoval iz Istanbula v Turčiji nazaj v Pariz, ko so mu prepovedali vkrcanje na letalo, ker je preveč popil. Nato je bil prisiljen na še en let iz Bolgarije, vendar šele po tem, ko se je ustavil v restavraciji, od koder je poklical svoje obveščevalce v Moskvo, poroča časopis.
Po poročanju New York Times, so ga nekateri videli mahati s svojo identifikacijo FSB, o tem, da ima namen sabotirati olimpijske igre, pa se je hvalil celo sosedom. Zaradi tega so evropske varnostne agencije odkrile njegovo natančno pot v Francijo in osvetlile njegove dolgoletne tesne povezave z ruskimi obveščevalnimi službami.
Preden se je preselil v francosko prestolnico, je Grjaznov diplomiral iz prava na ruski državni univerzi v Permu in nato nastopil v resničnostnem šovu, kjer se je predstavil kot “uspešen poslovnež in restavrator”. To je vodilo do tega, da je domnevni vohun v Rusiji pridobil status slavne osebe. Instagram domnevnega vohuna kaže, da ima več kot 100.000 sledilcev.
Grjaznov naj bi v času aretacije 14 let živel v Franciji, leta 2010 pa se je izšolal za kuharja na pariški Le Cordon Bleu, eni najprestižnejših kulinaričnih šol na svetu. Naslednje leto je postal kuhar v restavraciji, povezani z luksuznim hotelom z Michelinovo zvezdico v Courchevelu, priljubljenem alpskem smučišču ruskih oligarhov. Leta 2012 je domnevni tajni agent svoji stanodajalki prek e-poštnih sporočil, ki so jih v skupni preiskavi videli Le Monde, nemški časopis Der Spiegel in The Insider, povedal, da se bo vrnil v Rusijo, da bi delal za vlado. Vendar se je Gryaznov vrnil v Francijo leta 2013, da bi se udeležil dneva državljanskega usposabljanja – obveznega koraka integracije za tiste, ki želijo postati državljani.
Francoski notranji minister Gérald Darmanin je dejal, da so oblasti pred igrami, ki se začnejo v petek, pregledale več kot milijon ljudi. Več kot 5000 ljudem so že prepovedali udeležbo na olimpijskih igrah, je v torek razkril Darmanin. Med njimi je “1000 ljudi, za katere sumimo tujega vmešavanja – lahko rečemo vohunjenja,” je dejal Darmanin, ki je poudaril, da so grožnje Franciji “grožnje celemu svetu.”
Sledila je serija usklajenih požigov na železniško infrastrukturo
Napad je prekinil prometni sistem na otvoritveni dan olimpijskih iger v Parizu leta 2024, z zamudami do dveh ur, če ne s popolnimi odpovedmi, kar je prizadelo več deset tisoč potnikov. Število ljudi, ki bi potovalo v naslednjih dneh, je okrog milijon, poroča Euronews. Prizadete so bile linije po vsej državi, zlasti tiste, ki povezujejo mesta s prestolnico: promet med Parizom in Lillom v severni Franciji je bil prekinjen, prav tako promet iz Toursa in Le Mansa proti jugozahodu prestolnice. Motena so bila tudi mednarodna potovanja v Združeno kraljestvo in iz njega pa tudi v Belgijo.
Morebitni storilci niso znani
Izraelski zunanji minister Israel Katz je ob tem opozoril, da za požigi stoji Iran: “Sabotaža železniške infrastrukture po Franciji pred OI je bila načrtovana in izvedena pod vplivom iranske osi zla in radikalnega islama,” je med drugim zapisal in dejal, da njegova trditev izhaja na podlagi zbranih informacij in da je treba sprejeti okrepljene preventivne ukrepe. Francoske oblasti preiskujejo dogodke. Podatkov o morebitnih storilcih za zdaj ni.
Ministri francoske vlade so hitro obžalovali domnevna dejanja vandalizma, čeprav so dejali, da ni takojšnjih znakov neposredne povezave z olimpijskimi igrami. Več francoskih ministrov je ostro obsodilo omenjena kriminalna dejanja, Amélie Oudéa-Castéra, ministrica za šport ter olimpijske in paraolimpijske igre, pa je v pogovoru za BFMTV dejala: “Delovati proti igram je delovati proti Franciji, proti lastni strani, proti svoji državi.”
Napadi so povzročili nezadovoljstvo številnih potnikov, ogromne množice pa so obtičale na železniških postajah po vsej Franciji. Drugi so na družbenih omrežjih izrazili svoj prezir do napadalcev in solidarnost s ekipami za popravila SNCF. “Srečno vsem prizadetim in upam, da se odkrijejo storilci sabotaže,” je zapisal eden od uporabnikov.
A. H.
vir: nova 24