SPOR: Robert Golob vs. minister Bojan Kumer

Slovenija, Krško, 19.03.2020, 19. marec 2020 Informacijsko središče GEN, Energija, center, energetika, arhitektura, sedež, stavba Foto:BOBO

V zadnjem času so se v medijih pojavila poročila o domnevnem sporu med predsednikom vlade Robertom Golobom in ministrom za okolje, podnebje in energijo Bojanom Kumrom.

Spor med premierjem Robertom Golobom in ministrom za infrastrukturo Bojanom Kumrom naj bi izviral iz dogajanja na Agenciji za energijo. Kumer je bil zadolžen za pripravo gradiva za razrešitev treh članov sveta agencije, ki so se upirali navodilom, vendar tega ni izvedel.

Na področju energetike se zapleta že od lanskega leta, predvsem zaradi novega načina obračunavanja omrežnine, ki je številnim uporabnikom povzročil občutno višje stroške na položnicah. Vlada je sprva zagotavljala, da večjih težav ne bo, vendar so se po opaženih posledicah usmerili v kritiko neodvisnega regulatorja in pozvali k odstopu članov sveta Agencije za energijo.

V evropskem parlamentu EPP pravi takole:

Potreba po zmanjšanju birokracije za spodbujanje rasti in delovnih mest v EU

Evropska unija je bila zgodba o uspehu, saj je z enotnim trgom in trgovinskimi sporazumi ustvarila rast in delovna mesta ter povečala konkurenčnost evropskih podjetij. Vendar je od začetka 21. stoletja rast v EU zaostajala za drugimi regijami, predvsem zaradi nižje produktivnosti. V zadnjem času so izzivi, kot so ruska agresija v Ukrajini, visoke cene energije in pritiski na mednarodno trgovino, dodatno poslabšali gospodarske obete.

Osrednji izzivi:

  1. Birokracija in prekomerna regulacija: Mala in srednja podjetja (MSP) se soočajo z največjimi ovirami zaradi zapletenih in obremenjujočih regulacij.
  2. Prekomerne obveznosti v okviru trajnostnih zakonodaj: Direktive, kot sta CSRD in CSDDD, so izjemno obremenjujoče, zlasti za MSP.
  3. Visoke cene energije: Evropska podjetja plačujejo znatno višje cene energije kot podjetja v ZDA, kar zmanjšuje konkurenčnost.

Predlogi za izboljšanje:

  • Zmanjšanje birokracije: Uvedba načela “ena nova regulacija, dve odstranjeni”, zmanjšanje poročilnih obveznosti za MSP in poenostavitev obstoječih zakonodaj.
  • Odlog izvajanja obremenjujočih zakonodaj: Trajnostne zakonodaje je treba preložiti za dve leti, njihovo področje uporabe pa omejiti na večja podjetja.
  • Energetska konkurenčnost: Tehnološko nevtralni pristop k energiji, vključitev obnovljivih virov, jedrske energije, vodika in zajema ogljika.
  • Pregled klimatskih ukrepov: Podnebne politike ne smejo povzročiti deindustrializacije EU. ETS naj ostane osnovni mehanizem za zmanjševanje emisij, dodatne regulacije, kot je prepoved motorjev z notranjim izgorevanjem, pa niso potrebne.
  • Transparentnejši zakonodajni procesi: Okrepitev mehanizmov za oceno vplivov zakonodaje in večja usklajenost med EU in nacionalnimi predpisi.

EU mora usmeriti svoje napore v reševanje velikih izzivov in se izogniti nepotrebni regulaciji, da bi zagotovila rast, delovna mesta in konkurenčnost ter ohranila svojo uspešno zgodbo v prihodnje.

 

 

G.O