Uskladitev pokojnin: Ni ravno, da bi skakali od veselja!

Redno uskladitev v februarju izračunajo po sistemskem pokojninskem zakonu. Ta določa, da je treba upoštevati 60 odstotkov rasti povprečne bruto plače in 40 odstotkov povprečne rasti cen življenjskih potrebščin v lanskem letu.

Povprečna mesečna plača v letu 2024 je glede na v ponedeljek objavljene podatke znašala 2394,92 evra bruto. Od plače za leto 2023 je bila nominalno višja za 6,2 odstotka. Statistični urad RS (Surs) pa je že decembra sporočil, da je povprečna letna rast cen (inflacija) znašala 2 odstotka.

Na podlagi tega je izračunano pričakovana 4,5-odstotno povečanje pokojnin, kar bo veljalo za celo leto 2025. Po sklepu sveta ZPIZ mora to potrditi še vlada. Če bo to obveljalo, bo ZPIZ konec februarja izplačal še poračun za januar.

Po pričakovanjih bo zagotovljena pokojnina za polno delovno dobo, kot je veljala v času, ko se je posameznik upokojil, po novem znašala 782 evrov (doslej 748), najnižja pokojnina bo 352 evrov, najnižji znesek invalidske pokojnine pa 490 evrov.

Vladajoča koalicija pod vodstvom Roberta Goloba (Gibanje Svoboda, SD in Levica) se je sicer izkazala za zelo mačehovsko do upokojencev in invalidov. Lani je ukinila izredno uskladitev pokojnin (zdajšnja redna je obvezna), tudi izplačil božičnice ni bilo.

Vlada pa je upokojencem in prejemnikom invalidskih nadomestil dolžna še 60 odstotkov ene mesečne pokojnine. Te so bile v letu 2023 realno nižje, nato je vlada sprejela sklep, da se bodo pokojnine uskladile za 4,5 odstotka. To sta javno potrdila tako Robert Golob kot Luka Mesec, minister za delo, družino in socialne zadeve.

Obljuba o 4,5-odstotnem izrednem povečanju že v letu 2023 je bila dana po tem, ko so zaradi visoke inflacije povečali plače zaposlenih v javnem sektorju in tudi zneske socialnih transferjev.

Glede na to bi morale biti pokojnine v letu 2023 višje za 9,7 odstotka, vlada je te povečala zgolj za 5,2 odstotka. Ostalo pa ignorirala.

V Sloveniji kar 58 odstotkov vseh upokojencev prejema pokojnino, nižjo od praga tveganja revščine. Februarja 2024 je bil prag tveganja revščine določen pri znesku 903 evre. Manj od tega zneska mesečno prejema okoli 310 tisoč upokojencev.

 

 

Vir: Moja Dolenjska