Mnogi si morajo namreč poleg dodatnega, po novem obveznega zdravstvenega zavarovanja, zaradi predolgih čakalnih dob plačevati tudi nadstandardno zavarovanje, da lahko sploh pravočasno pridejo k zdravniku.
Čakalne dobe se namreč hitro daljšajo. Na primer, za ortopedske operacije pri stopnjah hitro in redno najdaljša dopustna čakalna doba znaša 360 dni . To pomeni, da pacienti na nujne posege čakajo skoraj eno leto, kar ogroža zdravje marsikaterega od njih. Otrok, ki potrebuje nujen pregled pljuč, na pregled kljub napotnici “zelo hitro”, čaka štiri mesece.
Obljubljene zdravstvene reforme, ki naj bi izboljšale dostopnost in učinkovitost zdravstvenega sistema, so medtem še vedno v fazi priprave ali pa so bile izvedene le delno. Ministrstvo za zdravje je sicer predstavilo strategijo razvoja zdravstvene dejavnosti na primarni ravni do leta 2031, vendar je za zdaj ostalo zgolj pri strategiji. Nova ministrica je pri tem bolj kot nevidna.
Stanje v slovenskem zdravstvu zahteva nujne in učinkovite ukrepe. Brez hitrega in odločenega ukrepanja se bodo namreč težave le še poglabljale, kar bo imelo dolgoročne negativne posledice za zdravje in kakovost življenja vseh. A za zdaj nič ne kaže, da je ta vlada to sposobna izpeljati. Trenutno deluje bolj na načelu, saj se bo uredilo samo. A se ne bo.
Aleksander Vodeb