ŽUPANI PODALI POBUDO ZA DVIG POVPREČNINE IN OPOZORILI NA DOLGOTRAJNE POSTOPKE PROSTORSKEGA NAČRTOVANJA

vir: reporter
danes, 3. 2. 2025, je potekala zadnja, in sicer četrta seja regijskih svetov Združenja občin Slovenije (v nadaljevanju: ZOS) na kateri so se tokrat srečali župani notranjsko-kraškega, obalno-kraškega, goriškega in gorenjskega regijskega sveta ZOS. V razpravi so župani opozorili predvsem na visoke stroške nove plačne reforme, ki jih dodeljena povprečnina ne pokriva ter izpostavili ključne izzive, s katerimi se občine soočajo pri prostorskem načrtovanju in spremembah le teh.

 

Župani so opozorili, da občine nimajo zagotovljenih sredstev za dodatne stroške, ki jih je prinesla plačna reforma. Potrebno bo izvesti prerazporeditve iz drugih proračunskih postavk znotraj posameznega proračuna občin. Za leto 2025 ZOS ni podpisalo dogovora o višini povprečnine. Eden izmed razlogov so bili ravno nepokriti stroški tudi za povišane plače. Dvig plač v javnem sektorju bo precej vplival tudi na poslovanje občin, in sicer neposredno prek javnih uslužbencev v občinski upravi, posredno pa s transferji v javne zavode, kot so vrtci, šole muzeji, knjižnice, zavodi na področju športa in kulture…

 

Ena izmed osrednjih tem je bila problematika sprejemanja občinskih prostorskih načrtov (OPN) in njihovih sprememb. Župani so izrazili nezadovoljstvo zaradi izjemno dolgih postopkov, ki lahko trajajo tudi 12 do 17 let. Takšne zamude močno zavirajo razvoj občin in odganjajo investitorje, saj ti niso pripravljeni čakati več kot desetletje na zaključek upravnih postopkov. Dolgotrajni postopki ne le omejujejo gospodarski razvoj, ampak tudi povečujejo tveganje za črno gradnjo, kar povzroča dodatne izzive pri urejanju prostora.

 

Poleg tega so izpostavili pa je izdaja mnenj Zavoda za varstvo kulturne dediščine. Zaradi katerih se prav tako dogajajo odhodi prebivalcev in investitorjev iz občine. Na mnoga mnenja se namreč čaka predolgo oziroma so izdana nesmiselno, s čimer si mnenjedajalci podaljšujejo rok za podajo pripomb, katere se potem le kopičijo.

 

Razprava je naslovila tudi predlog novega Zakona o funkcionarjih, pri čemer so župani poudarili potrebo po enotnejši ureditvi položaja vseh funkcionarjev na državni ravni. Trenutno namreč obstajajo velike razlike med posameznimi funkcijami, zlasti pri pravicah ob prenehanju mandata in postopkih v primeru sodnih postopkov. Župani menijo, da bi moral zakon zagotoviti enaka pravila za vse, ne glede na to, ali gre za župana, ministra ali drugega državnega funkcionarja.

 

Glede predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o ohranjanje narave, ki je trenutno predmet sprememb, so župani izrazili nestrinjanje s samimi spremembami omenjenega predloga Zakona, saj se, na zavarovanih območjih in naravnih vrednotah, kjer se pobira vstopnina, skuša normirati višino vstopnine. Gre torej za opredelitev cene za obisk zavarovanih območij in naravnih vrednot, ki predstavlja široko določbo v predlogu Zakona, ta pa občinam predstavlja težavo.