Lek je podpornik skupnosti LGBTQI+

Družba Lek, ki je član skupine Sandoz, je v podporo skupnosti LGBTQI+ ob začetku meseca ponosa na svojih lokacijah izobesil mavrično zastavo. Z dvigom mavrične zastave naj bi družba opozarjala na osnovne človekove pravice in se zavzemala za odpravo diskriminacije zaradi spola, spolne identitete, usmerjenosti in drugih osebnih okoliščin.

Tako so včeraj poleg ljubljanske tudi ob lendavski lokaciji v znak podpore mesecu ponosa  izobesil mavrično zastavo. Lokacija sledi Ljubljani, kjer je zastava že zaplapolala. S simbolnim dejanjem podjetje izkazuje podporo sodelavcem in sodelavkam ter drugim pripadnikom skupnosti LGBTQI+ in si prizadeva za spoštovanje njihovih pravic ter enakovredno vključenost v družbo. Podjetje je tudi prejemnik certifikata LGBT prijazno.

Novartis je vodilni ponudnik zdravil v Sloveniji, Novartisova divizija Sandoz pa je vodilna družba na svetu med generičnimi in podobnimi biološkimi zdravili. Po podatkih raziskave organizacije Trevor Project je kar 39 % vprašanih mladih, pripadnic/kov LGBTQIA+ skupnosti, resno razmišljalo o samomoru, ta delež pa v primeru transspolnih in nebinarnih oseb presega celo 50.

Serija presejalnih testov, ki jih je izvedla organizacija Mental health America, je pokazala, da imajo geji, lezbijke, transspolne osebe in osebe, ki niso prepričane o svoji spolni identiteti in usmerjenosti, večje tveganje za razvoj anksioznosti, depresivnosti, bipolarne motnje, psihoze in posttravmatske stresne motnje, prav tako pa so izpostavljene večjemu tveganju za zlorabo alkohola in drugih psihoaktivnih snovi.

Od tu naprej pa je “prijaznost” do skupnosti LGBTQI+ s strani farmacevtskih družb povsem razumljiva, saj gre za neposredno podporo porabnikom njihovih produktov. V zadnjih letih, še posebej po lanskih državnozborskih volitvah, so za razmah in promocijo, pogosto tudi vsiljevanje tega povsem nenaravnega načina življenja, nastali optimalni pogoji. Gre pri vsem tem res za prijaznost in strpnost, ali pa le za poslovni interes?

M.Z.