Aktualna koalicija ignorira tudi zdravniško zbornico

Večina slovenskih zdravnikov evtanaziji nasprotuje, aktualna koalicija strank Gibanja Svoboda, SD in Levica pa jo še naprej goreče zagovarja. Razširjeni strokovni kolegij za psihiatrijo ugotavlja, da vladni predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja brez kakršnegakoli predhodnega dialoga s psihiatrično stroko v več členih predvideva vlogo zdravnika psihiatra kot del samega izvajanja zakona.

Predlog zakona tako implicira, da mora psihiatrična stroka spremeniti eno od svojih paradigmalnih strokovnih zavez. Ta strokovna in etična zaveza je, da pomaga pacientu preseči ali vsaj delno omiliti samomorilno ogroženost s pomočjo zdravljenja duševne motnje in s so-oblikovanjem upanja oziroma glede smiselnosti življenja, tudi z aktiviranjem navezovalnih odnosov in ostalega okolja, ki je pripravljeno nuditi podporo.

Zdravniki posebno strokovno zaskrbljenost posvečajo tudi pacientom z demenco, ki so lahko v začetnem stadiju demence pretreseni zaradi svoje diagnoze in so lahko ranljivi glede sporočil okolja o smiselnosti njihovega nadaljnjega življenja oziroma glede zaskrbljenosti, da bodo ostali sami na poti slabšanja bolezni ali da bodo bremenili domače.

Ena od nizozemskih raziskav o izvajanju evtanazije pri pacientih z demenco je tako med drugim navedla tudi zbeganost zdravnikov, ki pri mnogih pacientih niso opazili nobenih znakov neznosnega trpljenja.

“Prav posebej poudarjamo, da je samomorilni količnik pri slovenskih starostnikih dvakrat višji, kot povprečni količnik ostalih članic EU,” so še zapisali v objavi Zdravniške zbornice Slovenije.

Povprečnemu državljanu se samo po sebi vsiljuje vprašanje, ali je aktualni vladi ob podpori koalicijskih poslancev resnično tako malo mar za najranljivejši del naše družbe, ali pa je v ozadju celo želja po pomoči ostarelim in onemoglim “na oni svet” z namenom, da se razbremeni zdravstvena blagajna. Izjava ministra Loredana, da je ključni problem slovenska zdravstva visok odstotek ostarelih in bolnih, že nakazuje na to, da mu kot zdravniku ni na prvem mestu pacient.

M.Z.